7 kwietnia podejmiemy kolejne ważne dla Polski decyzje – tym razem w wymiarze lokalnym i regionalnym. W Częstochowie wybieramy prezydenta oraz radnych – miejskich i do sejmiku województwa.

Wybory samorządowe to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim przywilej. To okazja, aby wyrazić swoje poparcie dla samorządności i dla tych, którzy – naszym zdaniem - najlepiej reprezentują lub mogą reprezentować interesy lokalnej społeczności. To także czas, aby wspólnie świętować naszą lokalną demokrację i pokazać nasze przywiązanie do idei samorządowej wspólnoty.

Przypomnijmy, że w Częstochowie - jako mieście na prawach powiatu - w wyborach samorządowych dostajemy trzy karty wyborcze i oddajemy głos na kandydatki/kandydatów na prezydenta miasta, radnego miasta i radnego sejmiku województwa.

Głosować w lokalach wyborczych można 7 kwietnia od godz. 7 do godz. 21.

Jeżeli żaden z kandydatów lub kandydatek na prezydenta Częstochowy nie uzyska ponad 50 proc. wszystkich głosów oddanych na „prezydencką” listę w najbliższą niedzielę, czeka nas druga tura głosowania, która została zaplanowana 21 kwietnia.

Wszystkie ważne komunikaty dotyczące wyborów samorządowych w Częstochowie są dostępne w portalu miejskim pod banerem WYBORY SAMORZĄDOWE 2024.

APEL O UDZIAŁ W WYBORACH

W marcu samorządowcy pełniący funkcje wykonawcze w gminach już od ośmiu kadencji, podczas spotkania okolicznościowego w Senacie RP z okazji 34. rocznicy przyjęcia przez Parlament ustawy o samorządzie terytorialnym, zaapelowali o powszechny udział w wyborach.
M.in. na tym apelu swoją profrekwencyjną kampanię oparły samorządowe federacje, w tym Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich.

Poniżej fragmenty tego apelu:

(…) W powszechnej opinii reforma samorządowa, w wyniku której Polacy odzyskali wpływ na bieg spraw lokalnych i regionalnych, była najbardziej udana ze wszystkich podjętych przemian systemowych.(…) Apelujemy do mieszkańców gmin i miast o powszechny udział w nadchodzących wyborach. To od Waszych głosów będzie zależeć przyszłość naszych małych ojczyzn i ranga samorządu terytorialnego w naszym kraju. (…) Chodzi nie tylko o utrzymanie entuzjazmu społecznego, który zaowocował rekordową frekwencją w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r., ale pokazanie, że samorząd jest istotnym elementem życia publicznego i niezbywalną wartością dla wszystkich Polaków, a siła państwa buduje się bardziej z aktywności obywateli i ich wspólnot niż z działań administracji centralnej.(…) Zasadnicze znaczenie w aktualnej sytuacji ma również potrzeba szybkiego i efektywnego odwrócenia niekorzystnych tendencji ostatnich lat, kiedy samodzielny rozwój wynikający z gospodarności wspólnot samorządowych zastąpiono koniecznością ubiegania się o uznaniowo rozdawane dotacje. Ponadprzeciętne zaangażowanie mieszkańców w proces wyborczy nowych organów wykonawczych i stanowiących lepiej uświadomi rządzącym, że Polska samorządowa cieszy się szerokim poparciem i szacunkiem społeczności lokalnych. Wysoka frekwencja w tych wyborach może pomóc w znaczący sposób we wdrażaniu czy negocjowaniu - przywracających samorządowi terytorialnemu jego miejsce i rolę w demokratycznym państwie – zmian (…). Dotyczą one poprawy sytuacji finansowej miast i gmin, powiatów i województw oraz starań o odwrócenie negatywnych zmian w ustroju samorządowym, w tym o przywrócenie obywatelom prawa do decydowania o liczbie kadencji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę