Po półtorarocznej przerwie znów można zwiedzać Stary Ratusz. Prezentowana jest tam wystawa "Historia Częstochowy - miasta nad Wartą".

Przypomnijmy, w październiku 2022 roku Stary Ratusz został zamknięty z powodu chuligańskiego wybryku dwóch nastolatków, w wyniku którego doszło do zalania zabytkowych reliktów architektonicznych znajdujących się w obiekcie. Uniemożliwiło to mieszkańcom miasta oraz wszystkim przybyłym do Częstochowy gościom zwiedzanie Starego Ratusza i towarzyszącej im wystawy. Na wapienne mury mogło wylać się nawet 3 tys. litrów wody. 

Zabytkowe mury pierwszego częstochowskiego ratusza oraz towarzysząca im archeologiczno-historyczna wystawa „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą” prezentowane są w podziemnym pawilonie na Starym Rynku. W latach 2019–2021 na Rynku prowadzone były prace budowlane w ramach projektu „Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu" współfinansowanego z funduszy europejskich, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Projekt zakładał modernizację płyty Starego Rynku oraz utworzenie pawilonu, który w części podziemnej mieści obiekt Muzeum Częstochowskiego, w części naziemnej kawiarnię i toalety publiczne. Schody prowadzące do muzeum pełnią funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez okolicznościowych. Atrakcjami są plenerowa galeria rzeźb Jerzego Kędziory oraz strefa wypoczynku obejmująca małą architekturę, fontannę.

Muzeum Częstochowskie przez blisko pół roku po zakończeniu budowy walczyło o stworzenie w obiekcie odpowiednich warunków mikroklimatycznych dla prezentowanych murów i muzealiów – ceramiki, monet i dewocjonaliów. Proces ten trzeba było powtórzyć.

Całkowita wartość zadania, którego celem była rewitalizacja Starego Rynku, wyniosła ponad 26,5 mln zł, z czego ponad 16 mln pochodziło z dotacji unijnej. Dodatkowe środki, jakie muzeum przeznaczyło na uruchomienie wystawy, w tym m.in. na konserwację zbiorów, to ponad 100 tys. zł.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę