Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk rozpoczął starania o pozyskanie unijnego dofinansowania do dużych projektów związanych z poprawą opieki nad seniorami. Chodzi o cztery nowe Klubu Seniora, a także realizowany już wcześniej w naszym mieście program "W ochronie życia i zdrowia - nowoczesne technologie teleopiekuńcze i telemedyczne dla mieszkańców Częstochowy i okolic".

Swój program wyborczy na kolejną kadencję Krzysztof Matyjaszczyk oparł o trzy główne filary. Pierwszy dotyczy opieki zdrowotnej. Chodzi o lepszy i szybszy dostęp do lekarzy specjalistów oraz starania, aby Miejski Szpital Zespolony stał się uniwersyteckim szpitalem klinicznym. Drugi filar to bardziej atrakcyjna i lepiej płatna praca. Według prezydenta takie możliwości dają nowe inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej. Trzeci punkt dotyczy właśnie poprawy opieki nad seniorami. Prezydent ma tu na myśli programy aktywizacyjne i miejskie bonusy.

- Seniorzy przez lata swojej pracy i opieki nad naszym miastem po prostu zasłużyli sobie na to, budowali taki kształt Częstochowy, jaką dziś mamy z tyloma osiedlami, mieszkaniami, zakładami pracy, szkołami, drogami - zauważa prezydent Matyjaszczyk.Z wdzięczności i szacunku dla nich, za ich aktywność, staramy się już, a w przyszłości jeszcze mocniej, aby seniorom w Częstochowie żyło się dobrze. My też kiedyś dołączymy do tego grona i mamy nadzieję, że ktoś o nas będzie dbać tak, jak my to dziś robimy.

Jak poinformował prezydent Częstochowy, miasto złożyło wniosek o dofinansowanie do projektu "Złoty wiek, piękny wiek" w ramach konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. - Staramy się o pozyskanie ponad 3,5 mln zł, aby przez 24 miesiące prowadzić w Częstochowie w sumie cztery Kluby Seniora - w Śródmieściu, Kiedrzynie, na Północy oraz Miejski Klub Seniora na ulicy Śląskiej 3/5 - mówi prezydent Matyjaszczyk.

Projekt będzie skierowany do wszystkich kobiet w wieku 60+ i mężczyzn 65+. W jego ramach zaplanowano zajęcia kulinarne i edukacyjne, spotkania ze specjalistami lekarzami, wyjścia do instytucji kultury i Parku Wodnego Częstochowa, naukę obsługi komputera i smartfona, organizację zajęć sportowych (gimnastyka i nordic walking), a także poradnictwo specjalistów w zakresie psychologii. Jednym z elementów tego programu będzie też usługa "Złota Rączka" polegająca  na bezpłatnej pomocy w różnych naprawach drobnych usterek. Będą też kurs przygotowujący do prowadzenia Klubu Seniora, kurs pierwszej pomocy, wyjazdy integracyjne, czy cykle szkoleń.

Drugi projekt to "W ochronie życia i zdrowia - nowoczesne technologie teleopiekuńcze i telemedyczne dla mieszkańców Częstochowy i okolic". Zakłada on pomoc dla 300 seniorów przez okres 3 lat. Miasto chce pozyskać na ten cel prawie 10 mln zł. Projekt, który był już realizowany w Częstochowie w latach 2020-2022, polega  na wsparciu usługą teleopieki samotnych, nie w pełni samodzielnych seniorów, np. niepełnosprawnych, zagrożonych nagłym pogorszeniem stanu zdrowia lub mających trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Przypomnijmy, że w ramach programu "Częstochowa wspiera Seniorów" miasto realizuje wiele projektów skierowanych do tej grupy społecznej. Działa Biuro Obsługi Seniora przy ulicy Śląskiej 3/5, wydawane są bezpłatne kart, których posiadacze mogą korzystać z ze zniżek i rabatów w różnych instytucjach, a także "Koperty życia". Częstochowskie seniorki i seniorzy mogą korzystać z darmowych zajęć sportowo-rekreacyjnych ( gimnastyka w wodzie, zajęcia ogólnorozwojowe, ćwiczenia ruchowe na bieżni i w siłowni, tenis stołowy). W maju rusza kolejna edycja "Kawiarenki dla Seniora", a wcześniej, bo w dniach 3 i 5 kwietnia odbędzie się wiosenna odsłona Senioraliów.

Miasto współpracuje również z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. W Częstochowie działają: Miejska Rada Seniorów, Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów, dwa Dzienne Domy Senior+, Międzypokoleniowe Centrum Zawodzie-Dąbie i Klub Mieszkańca na Błesznie (otwarcie w marcu). W mieście realizowane są programy zdrowotne i zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów, szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom. ZGM TBS wspólnie z miastem prowadzi akcje związane z bezpieczeństwem osób starszych -  "Bądź bezpieczny seniorze", "Stop telefonicznym oszustom" czy "Akademia zdrowia lokatora".

- Dziękuję prezydentowi za zaufanie już od 11 lat, odkąd Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów prowadzone jest przez Częstochowskie Amazonki - mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia „Częstochowskie Amazonki”. - Początku były trudne. Pamiętam jak jeden z seniorów powiedział, że jesteśmy takie biedne i dlatego powinniśmy się zająć sobą. Po jakimś czasie stwierdził, że nic lepszego nie mogło nas spotkać. Dziękuje za wszystkie programy, które są realizowane. Częstochowa wiedzie w tym zakresie prym w całej Polsce. Zazdroszczą nam tego, że władze miasta dbają o seniorów.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę