Zespół Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” świętował 16 grudnia w Filharmonii Częstochowskiej jubileusz 45-lecja działalności. Z tej okazji odbył się spektakl „Legenda po zbóju”.

Jubileuszową galę poprowadził aktor i tancerz Szymon Kowalik, który powrócił później na scenę rolą Murgrabi. Podkreślał on, że Zespół jest kulturalną wizytówką Częstochowy, a przez ponad cztery dekady działalności wykształcił ponad 2 tys. młodych ludzi, ucząc ich nie tylko śpiewu i tańca, ale również szacunku dla tradycji i historii kraju.

Tuż po otwarciu wydarzenia podziękowania za powyższą działalność złożył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

- 45 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” – przez tyle lat są już z nami, promują miasto Częstochowę, uczą kolejne pokolenia młodych ludzi, uczą tańca, wychowują. To, co robi Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa wielokrotnie mamy okazję oglądać - czy to w kraju, czy za granicą - mówił.

Prezydent gratulował kierownictwu, kadrze instruktorskiej, tancerkom i tancerzom za dotychczasową działalności i wspaniały dorobek, upowszechnianie pięknej sztuki tańca, popularyzację folkloru i narodowej tradycji, a także godne reprezentowanie Częstochowy w kraju i za granicą. Na kolejne lata życzył zaś m.in. sukcesów i satysfakcjonującej realizacji planów. Na koniec podziękował za wszystkie pokolenia, które wychował przez te 45 lat ZPiT „Częstochowa”. - Pokazujecie im drogę - taką, którą chcielibyśmy, żeby podążało jak najwięcej młodych osób – dodał.

Z gratulacjami wystąpiła również Małgorzata Majer-Sętowska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, przypominając, że przed laty Zespół działał w jego strukturach (wówczas był to Wojewódzki Dom Kultury), by potem kilkakrotnie zmieniać siedzibę. – Przetrwali 45 lat, chwała za męstwo i wytrwałość, chwała za ciężką pracę. Pan Prezydent wspomniał o wychowywaniu pokoleń, a było ich naprawdę wiele. I to jest cudne, bo bez uwrażliwiania, bez kultury, te pokolenia dziczeją. Chylę nisko czoła przed wszystkimi instruktorami, że Wam się chciało i przed wszystkimi rodzicami, że też wam się chciało i w tę stronę kierowaliście swoje pociechy. Założę się, że dzięki tym treningom, tym zajęciom lepiej radzą sobie w dorosłym życiu – podkreślała.

Gorąco dziękowano również obecnej na sali Danucie Morawskiej, która przeszło 30 lat prowadziła Zespół. Zmiana warty nastąpiła rok temu. Teraz na czele stoją Michał Knaś (kierownik artystyczny) i Maria Pospieszalska (kierownik organizacyjny), którzy wraz z Agnieszką Krzemińską, Zuzanną Gadzinowską i Małgorzatą Modrzycką przygotowali jubileuszowy spektakl „Legenda po zbóju”, udowadniając na scenie, że nie tylko Janosik był „dobrym rozbójnikiem”. Na scenie wystąpiło kilkadziesiąt osób, a najmłodsi z nich mieli zaledwie kilka lat.

Po oklaskiwanym na stojąco występie przyszła pora na gratulacje złożone przez delegacje innych zespołów folklorystycznych. Z życzeniami przybył do Częstochowy m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę