Mieszkańcy gminy Olsztyn, a także dzielnicy Błeszno w Częstochowie mogą być pewni, że woda dostarczana do ich gospodarstw przez Wodociągi Częstochowskie ma bardzo dobrą jakość. A to za sprawą ujęcia zlokalizowanego na terenie urokliwego lasku w Olsztynie.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego eksploatuje w sumie pięć głównych ujęć i kilkanaście pomocniczych. To zlokalizowane w Olsztynie jest asem w rękawie przedsiębiorstwa. Właśnie z tego ujęcia woda tłoczona jest rurociągiem o średnicy 1000 mm i długości 10 km do zbiorników magazynowych na Błesznie.

- Poza jakością wody to, co wyróżnia ujęcie Olsztyn to ekonomia. W procesie uzdatniania wody są ujęcia, które potrzebują bardziej rozbudowanych procesów, np. ozonowania, czy też wytrącenia żelaza - zauważają Wodociągi Częstochowskie. - W przypadku ujęcia Olsztyn gdyby nie duże odległości miejsc, do których woda jest transportowana, nie byłoby potrzeby dodawania do niej podchlorynu sodu. Poza tym w sytuacji pojawienia się problemów z dużymi ujęciami Mirów i Wierzchowisko stacja w Olsztynie jest w stanie wyprodukować 950 m3 wody i skierować ok. 80 proc. tej ilości w stronę Częstochowy. Pozostała część pompowana jest do odbiorców w gminie Olsztyn oraz miejscowości Olsztyn, Kusięta i Skrajnica.

Wielootworowe ujęcie wody podziemnej w Olsztynie zostało oddane do użytku w 1987 roku. Decyzja o jego budowie była uzasadniona z kilku powodów. Po pierwsze ujęcie miało pokryć coraz większe zapotrzebowanie na wodę w rejonie Błeszna w Częstochowie, a także zaopatrzyć w wodę powstające zakłady włókiennicze. Uruchomienie ujęcia zbiegło się także z pielgrzymką Jana Pawła II, który w 1987 roku odwiedził Częstochowę.

Zlokalizowane na terenie urokliwego lasku ujęcie składa się ze stacji pomp i dezynfekcji, dwóch zbiorników magazynowych o pojemności 300 m3 każdy, komory zasuw, a także z odwierconych w skałach wapiennych wieku górnojurajskiego 9 studni głębinowych rozmieszczonych w 3 rejonach eksploatacji: Kusięta, Olsztyn, Lipówki. Woda wypełnia w wapieniach szczeliny i uskoki, tworząc pod powierzchnią naturalny zbiornik nazywany przez hydrogeologów Głównym Zbiornikiem Wód Podziemnych nr 326, który spełnia w skali kraju bardzo wysokie kryteria ilościowe i jakościowe.

- Woda z ujęcia Olsztyn sama w sobie jest smaczna, zdrowa i bardzo dobra jakościowo, ponieważ nie musi być specjalnie uzdatniana, czy dezynfekowana. Dodawana do niej niewielka dawka podchlorynu sodu potrzeba jest do tego, żeby w trakcie transportu jej do Częstochowy rurociągiem o długości 10 km nie straciła na swojej jakości - wyjaśniają Wodociągi Częstochowskie.

Ujęcie Olsztyn podobnie jak inne tego typu obiekty eksploatowane przez przedsiębiorstwo wyposażone jest w agregat prądotwórczy. Co ciekawe jednostką napędową tego urządzenia jest silnik z czołgu T-34. Ten unikalny agregat funkcjonuje do dziś i służy podtrzymaniu ciągłości dostaw wody w stacji na wypadek braku zasilania energetycznego.

fot. Leszek Pilichowski

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę