Stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy w ramach inicjatywy lokalnej posadziło drzewa tlenowe w Parku Lisiniec, tworząc tam gabinet relaksu i zdrowia. Projekt dopełnią leżaki, na których mieszkanki i mieszkańcy będą mogli w okresie wiosenno-letnim wypoczywać na słońcu wśród zieleni. 

- Zależy nam na tym, aby Częstochowa była miastem przyjaznym, gdzie każdy będzie czuł się dobrze. Chcemy dbać o przestrzeń, która nas otacza, uzupełniając to, co już do tej pory udało nam się zrobić. Dlatego  tym razem w ramach inicjatywy lokalnej postanowiliśmy stworzyć w Parku Lisiniec ogród tlenowy, tak by już wiosną częstochowianki i częstochowianie mogli odpocząć po całym dniu w szkole, czy pracy w miejscu zielonych „dotleniaczy” - wyjaśniają członkowie Stowarzyszenia Wspólnie dla Częstochowy.

Drzewa tlenowe różnią się od tradycyjnych nasadzeń tym, że rosną bardzo szybko, dzięki czemu pozwalają zazielenić przestrzeń w kilka miesięcy. Są też odporne na skrajne temperatury: od -25°C do +45°C i dobrze wzrastają na nieurodzajnych glebach. Dodatkową zaletą jest również wygląd drzew - w maju w okresie kwitnienia liście przybiorą jasnofioletową barwę, tworząc urokliwy zakątek przestrzeni lokalnej.

- Poza społecznymi korzyściami projektu ogród tlenowy przyczyni się do poprawy ekosystemu i jakości powietrza. Dzięki dużym liściom drzew tlenowych redukcja niekorzystnych czynników jest możliwa w dużo szybszy sposób, niż w przypadku tradycyjnych drzew - przekonują członkowie stowarzyszenia.

W sadzeniu drzew wziął udział również prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Cieszę się, że ta inicjatywa obywatelska wpisuje się w nasz miejski program "Kierunek Przyjazna Częstochowa", dając mieszkankom i mieszkańcom z jednej strony nowe możliwości spędzania wolnego czasu, a z drugiej wspiera środowisko - zauważa prezydent Częstochowy. - Zielone zakątki dające ukojenie, relaks a dodatkowo korzystnie wpływające na środowisko to pomysł, który z pewnością spodoba się bywalcom Parku Lisiniec - dodaje.

Ogród tlenowy powstał w pobliżu skateparku oraz zbiornika Pacyfik, często wykorzystywanego przez wędkarzy.

fot. Stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę