Ponad 4 tys. mb nowej sieci wodociągowej powstanie w tym i przyszłym roku na terenie Częstochowy i okolicznych gmin. To efekt kilkunastu inwestycji realizowanych przez Związek Komunalny Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji z wykorzystaniem środków zewnętrznych.

- Rozbudowa sieci wodociągowej w Częstochowie i okolicznych gminach to nieustanny proces - przekonuje Związek Komunalny Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji. - Obecnie realizujemy 14 zadań z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Zostały one podzielone na dwa etapy - pierwszy z finalizacją do końca tego roku i drugi do końca czerwca 2024. Zadania nie są skupione w jednym miejscu, tylko rozlokowanie w różnych częściach gmin. Największym z nich jest budowa sieci wodociągowej z przepompownią przy ul. Gościnnej w Aleksandrii.

W Częstochowie nowa sieć wodociągowa powstaje, bądź powstanie na pięciu odcinkach - w ulicach: Rędzińska, Piastowska/Przestrzenna, Kiedrzyńska/Kurpińskiego-Ponurego, alei 11 Listopada i drodze bocznej od ulicy Konwaliowej. Pozostałe inwestycje zlokalizowane są w Aleksandrii (ulica Gościnna), Hucie Starej B (ulica Okrężna), Brzezinach Kolonia (droga boczna od ulicy Rzecznej), Rędzinach (droga boczna od ulicy Kościuszki), Wierzchowisku (droga boczna od ulicy Działkowej, ulica Brata Alberta/Szkolna), Blachowni (droga boczna od ulicy Starowiejskiej), Kłobucku (ulica Chodkiewicza) i Biskupicach (ulica Polna).

Łączna długości nowej sieci wodociągowej wyniesie 4 tys. 108 metrów, a koszt jej budowy sięgnie 5 mln 268 tys. zł.

Sieć wodociągowa eksploatowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie liczy obecnie ponad 2,5 tys. km i jest jedną z najdłuższych w Polsce (drugą po Warszawie) - Rozbudowa sieci wodociągowej to ciągły proces w naszej spółce, co wiąże się z z urbanizacją terenów w mieście Częstochowa i okolicznych gminach - tłumaczą Wodociągi Częstochowskie. - Oprócz budowy nowych odcinków planujemy również przebudowę tych istniejących ze względu na awaryjność, wiek i wymianę materiału typu azbestocement. To inwestycje, które spotykają się z zadowoleniem odbiorców, bo dzięki temu nie mają problemów z ciągłością dostaw wody.

Wodociągi Częstochowskie stale się rozbudowują i rozwijają. Na przestrzeni dekad budowano kolejne obiekty inżynierskie, sieć doprowadzono do coraz odleglejszych miejsc, wdrożono szereg nowych technologii i rozwiązań technicznych.

- W ciągu ostatnich lat zrealizowaliśmy szereg inwestycji w wielu lokalizacjach naszego miasta o znaczeniu w danej chwili strategicznym lub koniecznym do wykonania dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa - informują Wodociągi Częstochowskie. - Zadania te realizowaliśmy nie tylko poprzez proces inwestycyjny systemem zewnętrznym, ale też własnym nakładem w celu optymalizacji kosztów wewnętrznych. Z jednej strony musimy utrzymać infrastrukturę, zapewnić jej bieżące funkcjonowanie, być przygotowanym do wykonania nagłej niespodziewanej awarii, z drugiej zaś, gdy to możliwe, realizujemy inwestycje o ważnym znaczeniu dla miasta Częstochowy z wykorzystaniem naszych zasobów ludzkich.

fot. Wodociągi Częstochowskie

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę