Przedstawiciele władz Częstochowy wspólnie z mieszkańcami uczcili w sobotę, 11 listopada na placu Biegańskiego 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się 10 listopada w Filharmonii Częstochowskiej, gdzie wręczone zostały wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie". W tym roku laureatami zostali Rafał Piotrowski, siostra Milena Banach oraz ppłk Cezary Kubiak. Wyróżnienia wręczali prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny. W przeddzień święta odbył się również uroczysty koncert „Bicie serca w rytm Chopina” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej.

Główne miejskie uroczystości "Urodzin Niepodległej" odbyły się w sobotę 11 listopada po południu. Po złożeniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki nastąpił przemarsz na plac Biegańskiego, gdzie m.in. odczytano Apel Pamięci, odbyła się przysięga klas mundurowych a delegacje miejskich środowisk i przedstawiciele służb mundurowych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- To dzień, w którym wspominamy bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność. Jest to też okazja do pochylenia się nad znaczeniem i sensem idei niepodległości mówił na placu Biegańskiego prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. -105 lat temu nasz naród odzyskał pełną suwerenność.Ta rocznica przypomina nam, by pielęgnować wartości takie, jak odpowiedzialność, solidarność, wierność, sprawiedliwość i honor. To czas, by ze szczególnym uznaniem wspomnieć ludzi, którzy oddali swoje życie w walce o te wartości i nową Polskę. Święto Niepodległości przetrwało w tradycji oraz w świadomości Polaków jako dzień będący wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, ale to również czas, by z odwagą patrzeć w przyszłość. Nasz udział w Urodzinach Niepodległej to dowód, że potrafimy wznieść się ponad podziały i stawić się tu - pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, człowieka-symbolu tamtych zmian. Już wiek temu, w odrodzonej Polsce wśród tworzących się elit politycznych myślano w kategoriach szerszej, środkowoeuropejskiej unii, co w konsekwencji znalazło odzwierciedlenie wiele lat później w przystąpieniu Polski do Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej. Członkostwo w tych organizacjach jest w dalszym ciągu gwarantem naszego bezpieczeństwa i rozwoju pod względem społecznym oraz gospodarczym (...).

W uroczystości na placu wzięli udział częstochowscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu, duchowieństwa, wojska, policji i straży pożarnej, stowarzyszeń i instytucji miejskich oraz mieszkańcy Częstochowy.

Posterunek honorowy przy pomniku Józefa Piłsudskiego wystawiły: Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, Straż Miejska oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

W przemarszu i "Urodzinach Niepodległej" uczestniczyły także: poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, kompanie honorowe klas mundurowych częstochowskich szkół, grupa rekonstrukcyjna – Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Orkiestra Dęta z Mykanowa pod batutą Krzysztofa Witczaka, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej – Dźbów pod batutą Piotra Janika, pojazdy zabytkowe przygotowane przez Automobilklub Częstochowski oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a także poczty sztandarowe Miasta Częstochowy, szkół, organizacji i stowarzyszeń oraz organizacji kombatanckich.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę