Zlokalizowane są na tyłach Jasnej Góry i sąsiadujące z hotelem Arche oraz Campingiem "Oleńka" zbiorniki magazynowe wody mają fundamentalne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

W urokliwym miejscu nieopodal ścisłego centrum miasta usytuowane są trzy zbiorniki magazynowania wody. Pierwszy z nich bezpośrednio związany z początkami Wodociągów Częstochowskich, bo ukończony w 1928 roku, wykonany jest z żelbetu, ma kształt prostopadłościanu i może pomieścić 4 tys. m3 wody. W tamtych czasach wystarczał na pokrycie lokalnych potrzeb. Kilka lat temu został wyłączony z eksploatacji na rzecz oddanych oddanych do użytku w 1976 roku dwóch zbiorników w formie walca o średnicy 28,5 m i wysokości 9 metrów, każdy o pojemności 5 tys. m3. Zasilają one strefę Podjasnogórską, ale również Śródmieście, Stradom i Gnaszyn.

- Wyłączenie starego zbiornika ma też związek z pracą pompowni wody. W naszym układzie słup wody w nowszych zbiornikach jest wyższy i dlatego pompownia osiąga lepsze parametry pracy - wyjaśniają Wodociągi Częstochowskie.

Zbiorniki magazynowania wody mają nieocenione znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy częściej dochodzi do pożarów. W Polsce sieci rozdzielcze wody pitnej nie spełniają bowiem funkcji przeciwpożarowej.

- Musieliśmy połączyć nasze zapatrywania na ogólną retencję na wypadki szczególne z uwarunkowaniami lokalnymi. Na pewno obecność hotelu Arche była jedną z istotnych decyzji przy wyłączeniu starego zbiornika i dzięki temu poprawieniu parametrów hydraulicznych - twierdzą Wodociągi Częstochowskiej.

Woda do zbiorników magazynowych przy ul. Oleńki 12/20 tłoczona jest z trzech ujęć - Mirów, Łobodno i Wierzchowisko z największym udziałem procentowym tego pierwszego.

Od 1996 roku zbiorniki magazynowania wody są bezobsługowe, a pełen nadzór nad nimi odbywa się głównie z pozycji pulpitu dyspozytorskiego. Dzięki temu nie muszą być stale obsługiwane przez pracowników Wodociągów Częstochowskich.

fot. Leszek Pilichowski

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę