Wodociągi Częstochowskie stale inwestują w nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Żeby nie oglądać się na rosnące ceny prądy, wykorzystują również farmy fotowoltaiczne, które przynoszą spółce wymierne korzyści ekologiczne, a także niższe koszty działalności.

W czerwcu 2016 roku przedsiębiorstwo uruchomiło mikroelektrownię fotowoltaiczną o mocy 36,4 kW na terenie Zbiorników Magazynowych i Pompowni Wody Błeszno. Całość wyprodukowanej energii zużywana jest na potrzeby obiektu.

- Z myślą o systematycznym zmniejszaniu emisji CO2 do atmosfery, Przedsiębiorstwo od kilku lat realizuje ekologiczne rozwiązania oparte o tzw. odnawialne źródła energii. Wybrano źródło oparte o fotowoltaikę, które uznawane jest za najmniej inwazyjne dla środowiska przyrodniczego ze względu na to, że nie emituje hałasu, nie posiada ruchomych elementów, a szacowany okres efektywnego użytkowania jest dłuższy od 20 lat - wyjaśniają Wodociągi Częstochowskie.

Przedsiębiorstwo eksploatuje również mikroelektrownię fotowoltaiczną na terenie zbiorników "Kawie Góry" (od 2016 roku), małą mikroinstalację na terenie siedziby Wodociągów Częstochowskich (od 2017 roku) oraz na terenie oczyszczalni ścieków w Kłobucku (od 2019 roku). Z informacji przekazanych przez spółkę wynika, że od 2021 roku do teraz eksploatacja elektrowni fotowoltaicznych spowodowała zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o ponad 289 ton. To tyle, ile może pochłonąć dwutlenku węgla blisko 20 tys. sztuk drzew lub tyle, ile emituje ponad 111 tys. ton węgla.

Wodociągi Częstochowskie jako jedno z niewielu tego typu przedsiębiorstw w kraju jest członkiem EMAS, wspólnotowego systemu ekozarządzania i audytu. To instrument Unii Europejskiej przeznaczony dla przedsiębiorstw i innych organizacji, które dobrowolnie zobowiązują się do oceny swojego wpływu na środowisko i doskonalenia swojej działalności przyjaznej środowisku.

- System EMAS determinuje ogólny kierunek ku polepszeniu współdziałania ze środowiskiem. Jako Wodociągi Częstochowskie opieramy się na środowisku pod kątem wydobycia wód podziemnych. Sami z siebie widzimy też potrzebę inwestowania w nowe technologie. Idziemy w tym kierunku i dzięki temu możemy swobodnie lać wodę – twierdzą Wodociągi Częstochowskie.

fot. Wodociągi Częstochowskie

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę