Wodociągi Częstochowskie zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego podjęły szereg działań prewencyjnych i profilaktycznych w związku ze zdiagnozowanymi na terenie naszego kraju zakażeniami bakterią Legionella pneumophila.

Z ostatnich informacji wynika, że już 14 osób zmarło z powodu zakażenia legionellą. Według oficjalnych statystyk przekazanych przez rzeszowski sanepid, liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153. Większość z nich to mieszkańcy Rzeszowa (103 osoby) i powiatu rzeszowskiego (34). Legionella zaatakowała też na Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce i Wielkopolsce.

Częstochowskie przedsiębiorstwo ma wiele instrumentów, które sprawują bezpośredni nadzór nad infrastrukturą wodno-kanalizacyjną w Częstochowie oraz okolicznych gminach.

- Spółka Wodociągi Częstochowskie to zorganizowane zasoby ludzkie, techniczne, technologiczne, które na co dzień spełniają bieżący nadzór nad infrastrukturą wodno-kanalizacyjną w mieście Częstochowa oraz w okolicznych gminach. Spółka posiada zweryfikowany i nadzorowany środowiskowy system zarządzania jakością, co jest weryfikowane przez niezależne firmy auditorskie, które potwierdzają jakość naszych usług i wody. W naszym przedsiębiorstwie funkcjonuje również Centralne Laboratorium Badania Wody i Ścieków, które na co dzień przeprowadza kontrole analityczne wody, zapewniając tym samym bezpośredni nadzór nad jej jakością - informują Wodociągi Częstochowskie.

Większość eksploatowanych przez Przedsiębiorstwo ujęć znajduje się na obszarze Głównego Zbiornika Wód Podziemnych (GZWP 326). To jeden z najbardziej zasobnych rezerwuarów wody pitnej w Polsce. Woda pochodząca w większości z pokładów wapieni górnojurajskich charakteryzuje się bardzo dobrą jakością, korzystnym dla zdrowia składem fizykochemicznym i orzeźwiającym smakiem.

- Jako przedsiębiorstwo i mieszkańcy Częstochowy mamy to szczęście, że korzystamy z zasobów górnojurajskiego rezerwuaru wód podziemnych o doskonałych parametrach fizykochemicznych, mikrobiologicznych - twierdzą Wodociągi Częstochowskie. - Jest to ważne w tym kontekście, że wody podziemne mają temperaturę średnio około 10-12 stopni Celsjusza. Bakteria legionella rozwija się natomiast w temperaturze średnio od 25 do 40 stopni Celsjusza. Spółka Wodociągi Częstochowskie jest zatem gwarantem, że do mieszkańców, posesji, nieruchomości dostarcza bezpieczną i dobrą wodę. Nie odpowiadamy natomiast za wewnętrzne instalacje wodno-kanalizacyjne, będące w użytkowaniu i nadzorze administratora danego obiektu. To on powinien zachować ich prawidłową higienę poprzez utrzymanie właściwego stanu technicznego i ewentualnym spuszczeniu z niej wody, gdy jest przez jakiś czas nieużytkowana. Bakteria legionella nie jest więc problemem wody w sieci wodociągowej, ale w instalacjach wewnętrznych, gdzie jej temperatura może osiągnąć 25 stopni i więcej.

Wodociągi Częstochowskie przypominają jednocześnie, że zagrożenie związane z zakażeniem legionellą powodują aerozole. Bakterią nie można zarazić się pijąc wodę, tylko wdychając jej drobinki rozchodzące się w powietrze. - Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym ryzykiem powinniśmy czyścić końcówki prysznicowe, wanny z hydromasażem, jacuzzi -  radzą Wodociągi Częstochowskie. - Bakteria ta ginie całkowicie w temperaturze 70 stopni, więc przelanie, czy przepuszczenie wody o takiej temperaturze gwarantuje jej likwidację – podsumowują.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę