sierpnia w Częstochowie upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Istotnym elementem uroczystości było wmurowanie aktu erekcyjnego budowy częstochowskiego Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej.

1 sierpnia o godz. 17, czyli symbolicznej godzinie ,,W”, w Częstochowie zawyły syreny – tak jak w samej Warszawie i wielu innych polskich miastach. Miejskie uroczystości rocznicowe zaczęły się od mszy w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi.

Po mszy uczestniczki i uczestnicy uroczystości przeszli na skwer przed budynkiem liceum im. Henryka Sienkiewicza. W miejscu, gdzie stanie Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej, zgromadzili się harcerze, młodzież klas mundurowych, przedstawiciele środowisk kombatanckich, organizacji patriotycznych, częstochowscy radni, przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla - w tym powiatowego i wojewódzkiego, parlamentarzyści ziemi częstochowskiej. Akt erekcyjny w fundament przyszłego pomnika złożyli wspólnie prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot oraz Teresa Michałowska z częstochowskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Towarzyszyła im asysta Straży Miejskiej.

Uchwałę dotyczącą częstochowskiego pomnika upamiętniającego AK podjęła wiosną tego roku Rada Miasta. Usytuowanie go w tym właśnie miejscu – w alei Najświętszej Maryi Panny, naprzeciwko IV LO – umożliwi stworzenie patriotycznego szlaku, wiodącego od Pomnika Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza, przez pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, planowany pomnik pamięci AK, pomnik Józefa Piłsudskiego, aż po pomnik Jana Pawła II na placu Daszyńskiego.  

Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli przed Pomnik Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza. Tam delegacje – w tym przedstawiciele samorządu Miasta Częstochowy – złożyły wiązanki kwiatów. Głos zabrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, mówiąc m.in. – Jesteśmy winni szacunek i pamięć wszystkim uczestniczkom i uczestnikom powstania warszawskiego – żołnierzom Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych, harcerkom i harcerzom Szarych Szeregów, ale także zwykłym warszawiankom i warszawiakom, na których okrutny odwet brał zaskoczony polską odwagą okupant. (…) W imieniu własnym oraz wszystkich częstochowianek i częstochowian składam hołd wszystkim, którzy oddali życie za wolność naszego kraju.

Organizatorem obchodów był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Częstochowie oraz Urząd Miasta.  

Armia Krajowa powstała w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polsce 14 lutego 1942 roku w wyniku połączenia różnych struktur konspiracyjnych. W jej szeregach służyło ok. 330 tysięcy żołnierzy, co czyniło z niej największą tego rodzaju armię podziemną w Europie. AK podlegała przebywającemu w Londynie gen. Władysławowi Sikorskiemu, jednak w kraju miała swojego Komendanta Głównego – najpierw był nim gen. Stefan Grot-Rowecki, następnie gen. Tadeusz Bór-Komorowski, a po upadku powstania – gen. Leopold Okulicki ,,Niedźwiadek”. Częstochowa była ważnym miejscem działalności Armii Krajowej – zwłaszcza po klęsce powstania warszawskiego, kiedy naszemu miastu przypadła rola siedziby Komendy Głównej AK.   

Przypomnijmy, że częstochowskie uroczystości miały szczególny element także w 2022 roku – było nim oznaczenie mogiły śp. Romany Zdziarskiej-Rewskiej tabliczką z napisem ,,Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. Mogiła łączniczki z powstania warszawskiego znajduje się na Cmentarzu św. Rocha. Głównym organizatorem tamtego wydarzenia – w którym w imieniu władz samorządowych wziął udział zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak – był Instytut Pamięci Narodowej, oznaczający w ten sposób groby powstańców na nekropoliach w całej Polsce.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę