Od soboty, 24 czerwca defibrylator, który ratuje życie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, dostępny jest w Parku Lisiniec. Urządzenie zakupiono ze środków budżetu obywatelskiego.

Bezpieczne wakacje z Wspólnie dla Częstochowy - pod takim hasłem w Parku Lisiniec w minioną sobotę częstochowianki i częstochowianie przywitali lato, skupiając się na rozmowach o zdrowiu i bezpieczeństwie.

Organizatorzy zadbali o szereg atrakcji - zajęcia jogi, animacje dla dzieci, pomiar ciśnienia, pokaz pierwszej pomocy. Odbyły się również porady częstochowskich Amazonek dla zdrowia kobiet. Podsumowaniem akcji był montaż przegłosowanego w budżecie obywatelskim defibrylatora i szkolenie z jego użycia.

- Cieszymy się, że defibrylator został zamontowany w Parku Lisiniec. To zadanie, które zostało zgłoszone do budżetu obywatelskiego, więc pokazuje jak ważne jest dla mieszkańców. „Bałtyk” odwiedzany jest przez ogromną ilość częstochowianek i częstochowian latem, ale również służy jako miejsce do morsowania w zimie, kiedy nagła zmiana temperatury może wywołać zdrowotne problemy, dlatego tak ważne było dla nas, żeby właśnie to miejsce było dobrze zabezpieczone  - tłumaczą członkowie Stowarzyszenia Wspólnie dla Częstochowy.

- Cieszę się, że częstochowianki i częstochowianie angażują się w sprawy naszego miasta. Akcja organizowana przez Stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy pokazuje, że wartości takie jak zdrowie i bezpieczeństwo mają ogromne znaczenie a dzięki właściwemu trybowi życia, ale też przez edukację, poznawanie zasad udzielania pierwszej pomocy, jesteśmy po prostu lepiej przygotowani do radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach - zauważa prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Automatyczny defibrylator AED to profesjonalne urządzenie medyczne o wysokiej skuteczności, znacząco zwiększające szansę na przeżycie podczas ciężkich zaburzeń pracy serca. Jego zaletą są uniwersalne elektrody przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ponadto, defibrylator AED zawiera komunikaty głosowe umożliwiając tym samym poprawne wykonanie zabiegu defibrylacji elektrycznej. W Parku Lisiniec został on zamontowany na stanowisku dla ratowników.

fot. Stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę