Na placu Biegańskiego odbył się w czwartek, 24 maja XXV Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W tym roku imprezie przyświecało hasło "Mam prawo".

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną organizuje częstochowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Stowarzyszenie prowadzi m.in. Częstochowskie Centrum dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Centrum Rehabilitacji dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, mieszkania chronione i adaptacyjne wraz z hostelem. Realizuje projekty aktywizacji zawodowej podopiecznych - np. „Niepełnosprawni - Pełnosprawni w życiu społecznym i zawodowym”.

W imprezie wzięło udział ok. 700 osób. Uczestnicy oraz goście mieli do dyspozycji kilkadziesiąt stoisk przygotowanych przez placówki, stowarzyszenia i fundacje zajmujące się pomocą osobom niepełnosprawnym w naszym regionie. Kulminacyjnym punktem wydarzenia był pokaz flag pokoju przygotowanych przez uczestników. Nie zabrakło też innych atrakcji: strefy sportowej, strefy fitness, zajęć plastycznych, gier, animacji. Był też punkt konsultacyjny, gdzie można był porozmawiać z różnymi specjalistami: prawnikiem, specjalistą ds. edukacji, specjalistą z zakresu poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego, specjalistą ds. świadczeń rodzinnych i wychowawczych oraz zasiłków dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, specjalistą ds. rehabilitacji społecznej oraz osobami zajmującymi się wsparciem osób niepełnosprawnych z Ukrainy.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto dwa konkursy: na najładniejsze stoisko oraz flagę pokoju. W kategorii najładniejsze stoisko pierwsze miejsce zajął Zespół Szkól Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej, drugie - Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie, a trzecie Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych Zgromadzenie Braci Albertynów. W kategorii flaga pokoju zwyciężyło WTZ Integracja Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Drugie miejsce zajęło Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie, a trzecie Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych zgromadzenia Braci Albertynów.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę