Częstochowa w trosce o bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców przekazała środki na zakup alkomatów dla wszystkich komisariatów w mieście. Dzięki nim bezpłatnie i bez angażowania policjantów można sprawdzić swój stan trzeźwości.

Środki na zakup alkomatów (24 tys. zł) zostały na podstawie zawartej umowy przekazane na konto Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Policji KWP w Katowicach. Dzięki temu policja dokonała zakupu sprzętu, który pozwala za samodzielne sprawdzenie trzeźwości w miejscach przygotowanych na terenie komisariatów policji w Częstochowie przy ulicach: Popiełuszki 5 (KP I), Bór 14 (KP II), Kiedrzyńskiej 98 (KP III), Kopernika 38 (KP IV), Czecha 15 (KP V) i Łukasińskiego 26 (KP VI).    

Zakupu dokonano z miejskich środków w ramach tzw. funduszu "małpkowego”, czyli opłat ze sprzedaży napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych do 300 ml.

 - Wspólnie z częstochowską policją prowadzimy różnego rodzaju akcje prewencyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa m.in. częstochowskich seniorów, młodzieży, innych grup społecznych, czy też zabezpieczania mieszkań w czasie naszych wyjazdów. Kolejny przykład tej współpracy to przekazanie środków na zakup alkomatów z jednorazowymi ustnikami, aby nasi mieszkańcy mogli samodzielnie i anonimowo sprawdzić swoją trzeźwość, zanim wsiądą za kierownicę mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.Mam nadzieję, że przełoży się to na bezpieczeństwo pieszych i wszystkich uczestników ruchu drogowego.       

Alkomaty zamontowane są w poczekalniach jednostek, a więc dostępne są przez całą dobę. Korzystanie z analizatora wydechu odbywa się samodzielnie, bez angażowania mundurowych. Obsługa alkomatu jest bardzo prosta. Trzeba wyjąć z zasobnika ustnik w kształcie słomki, umieścić w otworze urządzenia, nacisnąć przycisk z prawej strony alkomatu i postępować dalej zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Wynik pojawi się na wyświetlaczu.

Alkomaty zostały zainstalowane w 6 komisariatach w miejscach ogólnodostępnych, w pobliżu stanowisk kierowania. Urządzenia, na których wyświetla się instrukcja, są intuicyjne w obsłudze i nie wymagają żadnych działań ze strony policjantów, w tym odnotowania faktu w książce badań ani spisania danych osobowych dodaje komendant miejski policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn. Badanie można więc przeprowadzić w pełni anonimowo, co z pewnością spowoduje, że więcej osób się na nie zdecyduje. To pozwoli im uniknąć potencjalnej odpowiedzialności karnej, ale – co najważniejsze – nie będą stanowić zagrożenia na drogach. 

Częstochowska policja podkreśla, że że niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy osoba, która podejrzewa, że może być pod wpływem alkoholu, przyjeżdża na badanie kierując pojazdem.

Częstochowscy policjanci cyklicznie prowadzą szereg akcji na drogach, aby wyeliminować z ruchu pijanych kierujących. W 2022 roku stróże prawa przeprowadzili ponad 145 tysięcy (145358) takich badań, ujawniając aż 879 pijanych kierowców, 14 z nich było sprawcami wypadków drogowych, w których 4 osoby zginęły. Od początku stycznia mundurowi przebadali już ponad 17 tysięcy (17296) kierowców, ujawniając 55, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę