Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wysłał we wtorek, 6 grudnia list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie sytuacji związanej z bezpieczeństwem energetycznym Częstochowy. Poruszył w nim problem z dostępnością tańszego węgla dla mieszkańców oraz z brakiem ofert na dostawę prądu dla miasta. Treść listu prezentujemy w całości.

"Szanowny Panie Premierze
 
Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, w której Częstochowianki i Częstochowianie są traktowani przez Rząd z lekceważeniem. Jako Prezydent Miasta nie mogę na to pozwolić i w związku z obecnym kryzysem energetycznym apeluję w ich imieniu do Pana.

Dzisiaj okazało się, że żadna z państwowych spółek energetycznych nie przystąpiła do rozpisanego już po raz trzeci przetargu na dostawę energii elektrycznej dla Częstochowy i jednostek podległych. Jednocześnie towarzyszy nam opieszałość spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa odpowiedzialnych za wprowadzenie na rynek opału po preferencyjnej cenie. Firma, która jako pierwsza zgłosiła gotowość do sprzedaży węgla w Częstochowie, ma zabezpieczony teren z przeznaczeniem na skład. Od ponad 3 tygodni czekamy na jakiekolwiek informacje, wsłuchując się w głosy zaniepokojonych mieszkanek i mieszkańców, którzy pytają samorząd o węgiel, ale to nie my odpowiadamy za jego brak tylko strona rządowa.

W związku z tym skandalicznym i społecznie nieodpowiedzialnym zachowaniem państwowych firm wobec problemów społeczności Częstochowy wyrażam swoje oburzenie i w trybie pilnym żądam od Pana Premiera interwencji w tej sprawie. Obawy odnośnie zapewnienia dostaw energii i węgla już wcześniej zgłaszaliśmy do Ministra Aktywów Państwowych i Wojewody Śląskiego. Rada Miasta Częstochowy przyjęła stanowisko z apelem wystosowanym również do Pana, gdzie „wyraża swoje rozczarowanie w związku z niezłożeniem ofert dotyczących dostaw energii elektrycznej dla miasta Częstochowy i jednostek podległych przez państwowe spółki energetyczne.

Do chwili obecnej żadna ze spółek - tzw. podmiotów wprowadzających węgiel do obrotu - nie wywiązała się z obowiązków nałożonych ustawą, w związku z czym zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne i zdrowotne mieszkańców zainteresowanych zakupem surowca po preferencyjnej cenie.

Niedopuszczalne jest dzielenie samorządów na lepsze i gorsze w procesie dystrybucji węgla określonej w rządowej ustawie. Niezrozumiały jest też brak ofert w przetargu na dostarczenie nam prądu. Oczekujemy jasnych deklaracji i wskazania konkretnych dat, w których państwowe spółki zaczną wywiązywać się ze swoich zadań wobec samorządu, Częstochowianek i Częstochowian" - czytamy.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę