13 grudnia w wieku 48 lat zmarł nagle profesor Maciej Mrowiec, prorektor ds. rozwoju Politechniki Częstochowskiej - poinformowała uczelnia.

Od początku swojej kariery naukowej związany był z Wydziałem Infrastruktury i Środowiska naszej Uczelni. Tam w 1998 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta, w następnych latach uzyskiwał kolejne stopnie naukowe – doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska (2003 r.) oraz doktora habilitowanego nauk technicznych (2010 r.). Ukoronowaniem Jego naukowych osiągnięć był tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych (2022 r.). Zainteresowania naukowe profesora były związane z gospodarką wodną w obszarach zurbanizowanych, opublikował 20 autorskich oraz 65 współautorskich artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych, był autorem bądź współautorem 6 monografii i 15 rozdziałów w monografiach. Pełnił funkcję promotora w 5 przewodach zakończonych uzyskaniem stopnia doktora, był również recenzentem w 3 postępowaniach o nadanie stopnia doktora habilitowanego. W 2012 r. został wybrany dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska i Biotechnologii. Od 2016 r. do 2019 roku pełnił funkcję członka prezydium Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk. W kadencji 2016-2020 był prorektorem ds. innowacji i rozwoju oraz dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska. W 2020 r. objął stanowisko prorektora ds. rozwoju Politechniki Częstochowskiej, które pełnił do tej pory.

Wspierał wiele działań na rzecz miasta: był przewodniczącym Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Częstochowy oraz członkiem Rady Sportu przy prezydencie Częstochowy.

Zawsze z uśmiechem, życzliwością dla innych, z niespożytą energią do działania, pełen pomysłów. Humanista, w centrum swoich zainteresowań stawiał człowieka i traktował jako wyjątkową jednostkę. Lubił sport, uprawiał amatorsko koszykówkę, siatkówkę, jeździł na snowboardzie i biegał. Odpoczywał słuchając muzyki i podcastów.

fot. Politechnika Częstochowska

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę