Firma Pekabex, która w Częstochowie stawia Osiedle Neonowe, uczy studentów Politechniki Częstochowskiej technologii prefabrykacji, dając też perspektywę pracy. Projektowi patronuje Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta.   

Projektem Prefa-Technika firma chce przybliżyć studentom uczelni wyższych oraz uczniom techników zarówno prefabrykację, jak i nowoczesne technologie budowlane w praktyce, wraz  z systemem Pekabex. Drugim celem jest możliwość pozyskania przyszłych pracowników z grupy młodych osób wytypowanych do udziału w programie. Najbardziej aktywnym uczestnikom projektu grupa Pekabex zamierza proponować rozmowy rekrutacyjne dotyczące wakacyjnych staży. Z pomocą Politechniki Częstochowskiej firma wytypowała ok. 30 studentek i studentów, którzy do grudnia 2023 r. uczestniczą w projekcie. Ma się on zakończyć wraz z planowanym finałem budowy Osiedla Neonowego w Częstochowie.

Studenci zapoznawali się już z prefabrykacją w zakładzie w Bielsku-Białej. Najpierw uczestniczyli w prezentacji multimedialnej dotyczącej firmy, systemów produkcji i realizacji inwestycji. Następnie poznawali na hali proces produkcyjny elementów prefabrykowanych żelbetowych i strunobetonowych. W połowie grudnia uczestnicy Prefa-Techniki będą mieć warsztaty stacjonarne z ekspertem z Działu Projektowego, pt. Domy/budynki z klocków? - zaprojektuj razem z Pekabeksem! Warsztaty projektowe z budownictwa prefabrykowanego.

W kolejnych etapach projektu odwiedzą też fabrykę w Mszczonowie, gdzie będą przygotowywane elementy związane z budową Osiedla Neonowego w centrum Częstochowy, a następnie będą już mogli obserwować jak rośnie osiedle w Częstochowie i współuczestniczyć w tym procesie. Cykl wizyt na budowie planowany jest między marcem a czerwcem (montaż elementów prefabrykowanych), później w październiku (prace instalacyjne, roboty zewnętrzne), a na koniec w grudniu. Firma planuje kontynuować projekt i współpracę z częstochowską uczelnią.    

O propozycjach grupy dla uczniów i studentów można przeczytać na stronie Pekabexu

Osiedle Neonowe

Osiedle Neonowe zlokalizowane będzie w obrębie Starego Miasta, przy ulicy Katedralnej. Poddawana rewitalizacji dzielnica przyciąga nowych mieszkańców i inwestorów, co zmienia jej strukturę społeczną oraz wizerunek. Inwestycja realizowana przez Pekabex, ze względu na swoje założenia architektoniczne i funkcjonalne, wpisuje się w trend pozytywnych zmian. Budowana jest z wykorzystaniem ekologicznej technologii prefabrykacji. To trwałe i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, którego zalety docenią – zadaniem inwestora - przyszli mieszkańcy. Właśnie z myślą o nich osiedle zaprojektowano w miejscu, oferującym komfort nowoczesnego życia w sąsiedztwie miejsc z historycznymi tradycjami. Architekturę pierwszego etapu Osiedla Neonowego mają charakteryzować proste formy, funkcjonalność i przejrzystość. Bedzie to próba wprowadzenia nowoczesnego designu do krajobrazu Starego Miasta. Wyróżniającym elementem będą frontowe elewacje o eleganckiej kolorystyce i przyciągającej wzrok oryginalnej bryle balkonów.

Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach – w pierwszym zaprojektowano 177 funkcjonalnych mieszkań o zróżnicowanych metrażach, 5 lokali usługowych zlokalizowanych w parterze budynku od strony ulicy Katedralnej oraz halę garażową. Ogrodzony teren inwestycji zapewni mieszkańcom prywatność i bezpieczeństwo. Wewnątrz osiedla znajdą się m.in. strefy zieleni, miejsca wypoczynku i place zabaw dla dzieci.

Inwestycja ubiega się o międzynarodowy Certyfikat BREEAM poświadczający, że została zaprojektowana i zrealizowana z poszanowaniem zasad zrównoważonego budownictwa, a także certyfikat „Budynek Dostępny” Fundacji Integracja potwierdzający zastosowanie rozwiązań architektonicznych dostosowujących budynki i ich otoczenie do potrzeb wszystkich grup użytkowników.

fot. Pekabex

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę