Oddział pediatryczny Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ul. Bony w Częstochowie otrzymał od Fundacji Ronalda McDonalda 8 łóżek z myślą o rodzicach towarzyszących swoim dzieciom podczas szpitalnego leczenia.

Miejski Szpital Zespolony (MSZ) konsekwentnie i nie od wczoraj zabiega o jakość udzielanej w nim opieki, lepszy standard usług medycznych, poszerzenie ich wachlarza. Ważne są wszelkie udogodnienia dla pacjentów, ich bliskich czy samego personelu – wiele elementów przyczynia się bowiem do powodzenia rekonwalescencji i skrócenia jej czasu. A na tym przecież zależy wszystkim, którzy do szpitala trafiają…  Liczy się zmniejszanie nieuniknionego stresu związanego z hospitalizacją, dbanie o nastrój chorych, o to, aby szpitalna rzeczywistość była też jak najmniej kłopotliwa dla ich krewnych i opiekunów.

Częstochowski szpital sięga zatem m.in. po wsparcie fundacji, jeśli tylko jest szansa, że współpraca z nimi przysłuży się pacjentkom i pacjentom. Jedną z tych organizacji jest Fundacja Ronalda McDonalda. Przekazała ona szpitalowi 8 łóżek z myślą o rodzicach towarzyszących swoim dzieciom podczas szpitalnego leczenia. Łóżka trafiły na oddział pediatryczny w gmachu przy ul. Bony. Rola rodzica pozostającego przy dziecku w szpitalu jest niebagatelna – zwiększa się poczucie bezpieczeństwa małego pacjenta, zmniejsza stres. To sprzyja terapii i rekonwalescencji. Szpitale powinny więc wywiązywać się z powinności zapewnienia rodzicom odpowiednich warunków do odpoczynku i snu podczas takich ,,towarzyszących” pobytów. Nowe łóżka są składane, łączą więc funkcje miejsc do spania i foteli. MSZ jest 19 placówką, która otrzymała taką darowiznę od Fundacji Ronalda McDonalda.

Już od dwóch lat MSZ współpracuje też z Fundacją dr Clowna. Jej wolontariuszki i wolontariusze regularnie odwiedzają zarówno najmłodszych pacjentów, jak i podopiecznych oddziału geriatrycznego i zakładu opiekuńczo-leczniczego. Pandemia nie uniemożliwiła wcale wesołym clownom spełniania swojej misji niesienia chorym uśmiechu i odrobiny radości  – mimo sanitarnych obostrzeń. Przed szpitalnymi oknami odbywały się pokazy z tańcem, muzyką i olbrzymimi bańkami mydlanymi.

MSZ zwrócił się też z prośbą o wsparcie pewnego pomysłu do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego. Chodziło mianowicie o zapewnienie chorym i personelowi stałego, łatwego dostępu do dobrej jakości wody pitnej. Częstochowskie Wodociągi zamontowały więc w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przy ul. Mirowskiej dostępne przez całą dobę źródełko. Korzystanie z niego jest zdrowym, higienicznym sposobem ugaszenia pragnienia. Można w nim także napełniać wodą butelki.

Szpital – rzecz jasna – pozyskuje równolegle wsparcie ze środków europejskich, źródeł państwowych; korzysta także z darowizn prywatnych firm. Przypomnijmy, że MSZ z powodzeniem ubiegał się o fundusze z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na zakup wyposażenia medycznego w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii. Szpitalowi przyznano sprzęt i środki ochrony o wartości ponad 3,6 mln zł. Pierwsza dostawa dotarła w czerwcu.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę