Tradycyjnie Dni Częstochowy były okazją do nagrodzenia osób, które poprzez swoją działalność wzbogacają potencjał miasta i przyczyniają się do kreowania jej pozytywnego wizerunku.

Podczas uroczystości zorganizowanej 28 sierpnia w Filharmonii Częstochowskiej wręczono wyróżnienia w czterech kategoriach, których podział zgodny jest z czterema programami zainicjowanymi przez prezydenta Częstochowy, a także Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury i tytuł Mecenasa Kultury.

-Święto Miasta to idealna okazja, by podziękować wszystkim tym, których praca, działalność zarówno zawodowa, twórcza, jak i społeczna przyczynia się do tego, by Częstochowa łączyła i rozwijała się, by była miejscem, w którym każdy czuje się jak w domu, wśród przyjaciół i rodziny, by była po prostu przyjazna - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Wyróżnienie w kategorii Teraz Lepsza Praca „Promotor Częstochowskiej Gospodarki” przyznawane jest za wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz propagowanie postaw aktywności obywatelskiej. Teraz Lepsza Praca to program, dzięki któremu praca ma spełniać oczekiwania, dawać satysfakcję, poczucie bezpieczeństwa, umożliwiać rozwój i spełnienie ambicji.

W tej kategorii uhonorowano:

Firmę Klimas WKRĘT-MET Sp. z o.o., Sp.k. - polskiego wiodącego producenta najwyższej jakość technik mocowań. Spółka jest największą firmą rodzinną związaną z Częstochową, ukierunkowana na wielopokoleniową działalność. W ciągu 30 lat swego istnienia, marka osiągnęła międzynarodowy sukces biznesowy. Stale rozwijając się, tworząc nowe inwestycje, zapewnia pracownikom, nowe miejsca pracy oraz stabilne zatrudnienie. Firma jest niezależna na każdym etapie tworzenia i dystrybucji wyrobów – od projektowania, poprzez wykonanie, testowania, sprzedaż, logistykę, transport, aż po marketing. Wartość i profesjonalizm potwierdzają liczne tytuły, nagrody i wyróżnienia. Należy wymienić tutaj tytuł Kreatora Budownictwa 2020, Medal Europejski, Gazele Biznesu, Diament Forbesa 2021, Złotą Budowlaną Markę Roku 2020, którą firma otrzymała po raz 10 z rzędu.

Firmę Tel-Bruk Radosław Telenga, która od wielu lat jest znana na rynku usług budowlanych jako podejmująca się najbardziej wymagających zadań i prowadząca prace z najwyższą starannością, dbałością i poszanowaniem dla środowiska naturalnego.

Firmę Veleco Sp. z o.o  - producenta i dystrybutora pojazdów elektrycznych. Produkty tej firmy są znane w całej Europie; sieć dystrybutorów to ponad 15 różnych firm z Polski, Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Misją firmy jest zapewnienie swobody poruszania się osobom niepełnosprawnym.

Wyróżnienie specjalne w kategorii Teraz Lepsza Praca trafiło do firmy Liberty Częstochowa Sp. z o.o. Spółka będąca częścią międzynarodowej grupy Liberty zarządza częstochowską hutą od 2021. Doprowadziła do tego, że zachowano wszystkie miejsca pracy i stale rośnie poziom produkcji - wznowiono produkcję w Stalowni i Walcowni Blach Grubych. Huta wytwarza stal w piecu elektrycznym zgodnie z technologią GREENSTEEL, która minimalizuje ślad węglowy. Od pierwszych tygodni obecności w Częstochowie podjęła działania na rzecz współpracy ze szkołami średnimi i wyższymi, ale także podstawowymi. Otwiera swoje laboratoria dla uczniów, studentów i naukowców oraz tworzy z miastem innowację w jednych z najlepszych techników w regionie.

Teraz Lepsza Praca to również współpraca z uczelniami w ramach projektu Akademicka Częstochowa. W tym roku nagrodzona została praca licencjacka o tytule ,,Wpływ budżetu obywatelskiego na rozwój miasta Częstochowa".

Program Lepsza Komunikacja w Częstochowie powstał w celu poprawy jakości podróżowania mieszkańców przez dbałość o stan dróg, jak i unowocześnianie taboru komunikacji miejskiej. Laureatem nagrody w tej kategorii została firma PESA S.A - największy polski producent pojazdów szynowych, którego tramwaje spotykamy na częstochowskich torowiskach.

W 2018 roku prezydent miasta powołał zespół zadaniowy programu Częstochowa wspiera Seniorów. Program powstał z wdzięczności i szacunku dla tych, którzy przez lata tworzyli fundamenty Częstochowy. Jego tegoroczną laureatką została pani Irena Pianka - przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Częstochowie.

Dzięki programowi Kierunek Przyjazna Częstochowa, częstochowianki i częstochowianie mogą decydować wspólnie z samorządem o kierunkach rozwoju miasta. Dzięki tej współpracy możemy pochwalić się nowymi skwerami, parkami, ale także wydarzeniami kulturalnymi, które na stałe wpisały się w kalendarz częstochowskich imprez. Laureatem nagrody w tej kategorii zostało Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom Jerzyk w Dzielnicy Stradom. Stowarzyszenie zajmuje się kompleksową ochroną jerzyka zwyczajnego w naszym mieście, w tym ochroną siedlisk, montażem budek oraz tworzeniem nowych siedlisk dla tych pożytecznych ptaków.

Tradycją Dni Częstochowy jest wyróżnianie twórców i ludzi szczególnie zasłużonych, które przyznawane są raz w roku za szczególne osiągnięcia w kategoriach: literatura i historia, teatr i film, muzyka i taniec, sztuki plastyczne i fotografia oraz upowszechnianie i ochrona dóbr kultury.

Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Literatura i historia” został Łukasz Suskiewicz. Prozaik. Autor książek: „Egri Bikaver”, „Zależności”, „Mikroelementy”. Swoją prozę publikował na łamach m.in. „Akcentu”, „Frazy”, „Kresów”, „Twórczości”, „Tygla Kultury”, „Elewatora”, „Afrontu”, „Helikoptera” oraz w antologiach współczesnych polskich opowiadań Wydawnictwa Forma, a także w tomie „Przewodnik po zaminowanym terenie. Helikopter –antologia tekstów z lat 2011-2015”.W 2022 r. nakładem Wydawnictwa Duży Format ukazał się zbiór jego opowiadań „Hotele”. Łukasz Suskiewicz mieszka, pracuje i tworzy w Częstochowie.

Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Teatr i film” został Bartosz Kopeć. W 1995 r. ukończył IX LO im. Norwida, a w 2003 r. Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w St. Petersburgu. Od 2005 r. jest aktorem Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie. Współpracował z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Sceną OFF de Bicz i Teatrem Atelier w Sopocie. Jego ważniejsze role teatralne to: Marzyciel w „Białych Nocach”, Franz Kafka w „Liście do ojca...,”, Konstantyn w „Szarym Aniele", Błazen w "Sile przyzwyczajenia” czy Janis w "Testosteronie". Wystąpił również w wielu serialach i filmach, m.in.: „Zagłada Imperium”, "Rodzeństwo", „Młody Piłsudski”, „Kurier”, ”Wołyń" „Kler”. Jest założycielem firmy producenckiej Rolka Studio oraz Studia Aktorskiego Mała Rolka w Częstochowie. Prowadzi szkolenia i warsztaty teatralne.

Laureatką Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Sztuki plastyczne i fotografia” została Małgorzata Stępniak. Jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Sztuki na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych w Legnicy w 1999 r. W 2002 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz w ponad 40 wystawach indywidualnych. Współtworzy Galerię Konduktorownia, jest wiceprezesem Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie oraz kuratorką i pomysłodawczynią wszystkich edycji Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki „8 KOBIET”. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy w Częstochowie.

Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Muzyka i taniec” został Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum". Chór Collegium Cantorum od 2012 r. funkcjonuje w strukturach Filharmonii Częstochowskiej. Tylko w ostatnich latach reprezentował nasze miasto i polskie dziedzictwo kulturowe m.in. w Ameryce Południowej czy na Syberii. Współpracuje z najważniejszymi osobistościami polskiej sceny muzycznej, w tym z wybitnymi kompozytorami i muzykologami. To, co wyróżnia Collegium Cantorum na arenie chóralistyki naszego kraju, to nienaganna technika i wyjątkowa wrażliwość muzyczna.

Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Upowszechnianie i ochrona dóbr kultury” zostało Stowarzyszenie Komunikat. Stowarzyszenie istnieje od roku 2013, ale już w 2011 r. - jako grupa nieformalna – zorganizowało w Częstochowie pierwszą edycję Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!", angażując w nią lokalnych twórców i animatorów kultury oraz zapraszając gości z całej Polski. Festiwal "Czytaj!" jest interdyscyplinarnym projektem skoncentrowanym na literaturze i kulturze słowa, przy jednoczesnym wskazywaniu ich ogromnej roli w inspirowaniu twórców zajmujących się innymi dziedzinami sztuki. Podczas każdej edycji Festiwalu można spotkać się nie tylko z najciekawszymi przedstawicielami współczesnej literatury polskiej, ale także z szeroko pojętą sztuką wizualną, filmem, teatrem, muzyką. Wokół Festiwalu zbudowano społeczność twórców, odbiorców i wolontariuszy, zaangażowaną w tworzenie w Częstochowie wyjątkowego święta literatury, znanego już w całym kraju.

Corocznie podczas święta Częstochowy nadawany jest również tytuł „Mecenasa Kultury”. To wyróżnienie w postaci statuetki autorstwa prof. Jerzego Sztuki, przyznawane jest firmom bądź osobom prywatnym wspierającym finansowo lub rzeczowo działania kulturalne i artystyczne w naszym mieście. W tym roku prezydent Częstochowy na wniosek komisji opiniującej przyznał tytuł Mecenasa Kultury 2022 firmie Press Glass Holding SA. To prestiżowe wyróżnienie przyznano za zaangażowanie organizacyjne i finansowe, wysoką wartość artystyczną dotowanych projektów i wydarzeń, a także za bezinteresowność i życzliwość okazywane w ramach współpracy z organizatorami wydarzeń kulturalnych w Częstochowie.

Muzycznym zakończenie niedzielnej uroczystości był koncert „Chodź, pomaluj mój świat – największe przeboje zespołu 2 plus 1” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i solistki Magdaleny Meisel pod dyrekcją Adama Klocka.

fot. Justyna Kwasek

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę