Miasto we współpracy z radnym Tomaszem Tylem opracowało "Wytyczne udostępniania miejsc plenerowych wydarzeń dla osób ze szczególnymi potrzebami”. Dokument, którego pierwsze efekty widoczne były podczas Festiwalu Frytka OFF, ma podnieść komfort osób niepełnosprawnych podczas miejskich imprez masowych.

- W ramach programu "Kierunek Przyjazna Częstochowa" staramy się, aby polityka równościowa była jak najlepiej stosowana i skorzystało z niej podczas działań miejskich jak najwięcej osób ze szczególnymi potrzebami - mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Wytyczne dla jednostek miejskich już obowiązują, ponieważ zarządzenie w tej sprawie zostało podpisane tuż przed Festiwalem Frytka OFF. Będą również rekomendowane podmiotom prywatnym, które zdecydują się realizować na naszym terenie imprezy masowe - dodaje.

Opracowanie przygotowane przez Wydział Kultury Promocji i Sportu zawiera wiele wytycznych, które powinny być brane pod uwagę przy organizacji imprez masowych, aby ułatwić dostęp do tych wydarzeń osobom ze szczególnymi potrzebami. Chodzi m.in. o wydzieloną strefę dla osób z niepełnosprawnością ruchową, z oddzielnym wejściem, miejscami siedzącymi, dodatkową ochroną. Innym ciekawym rozwiązaniem są bardziej przestronne toalety przenośnie, z dodatkowymi uchwytami przy ścianach kabiny i antypoślizgową podłogą. Wśród wytycznych jest także punkt informacyjny podczas imprez plenerowych z przeznaczeniem dla osób ze szczególnymi potrzebami.

- Wytyczne nie są drogie w zastosowaniu i niewiele trzeba zmieniać, a na pewno poprawia to jakość wydarzenia i pomaga osobom, które wymagają od nas szczególnej opieki, żeby mogły być uczestniczkami i uczestnikami imprez plenerowych - wyjaśnia Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury Promocji i Sportu UM Częstochowy. - To, co organizator imprezy masowej musi spełnić zawarte jest w ustawie. Do każdego takiego dokumentu będziemy dołączać rekomendację w postaci tego zarządzenia. Mamy nadzieję, że to będzie dobra praktyka, która nie zakłóci organizatorom przedsięwzięcia. Naprawdę niewiele trzeba, żeby ludziom ułatwić życie i umożliwić wszystkim częstochowian udział w tego typu wydarzeniach.

W opracowanie dokumentu od początku zaangażowany był radny Lewicy Tomasz Tyl, który jest także społecznym rzecznikiem ds. osób z niepełnosprawnością.

- Prawdopodobnie jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło nowe standardy imprez masowych. Przejrzałem wiele aktów prawnych innych miast, gdzie nie ma tam np. zapisanych szerokich toalet w trakcie imprez plenerowych. Naszym zdaniem to podstawa jak również zapewnienie osobom niepełnosprawnym miejsc pod sceną. Myślę, że będzie to dobrze działać. Dziękuję prezydentowi za wielkie serce, empatię - mówi radny Tyl.

Wytyczne będą obowiązywać podczas organizowanych z końcem sierpnia Dni Częstochowy i Festiwalu Kolorów.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę