13 lipca huta Stoelzle Częstochowa oddała do użytku gigantyczną wannę szklarską za ponad 200 mln zł, która powstała w ekspresowym tempie. Zwieńczeniem jej budowy było symboliczne wbicie ostatniej cegły z udziałem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, właściciela  Stoelzle Glass Group dr Corneliusa Grupp, jego syna Augusta Grupp oraz prezesa częstochowskiej spółki Artura Wołoszyna.

Nowa wanna szklarska o wydajności 480 ton zastąpi dotychczasową (340 t) i pozwoli zwiększyć produkcję o 40 proc. W obszarze wytwarzania szkła opakowaniowego będzie jedną z największych wanien w Europie i największą w całej grupie Stoelzle. Jej budowa trwała zaledwie 66 dni. To kolejna inwestycja huty po centrum logistycznym i uruchomieniu nowej linii produkcyjnej w dziale dekoracji.

- Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, jak powinna wyglądać nasza strategia operacyjna i sprzedażowa. Analizowaliśmy trendy, rynki, zapotrzebowanie klientów, nasze możliwości produkcyjno-operacyjne oraz technologię - mówił Artur Wołoszyn, prezes Stoelzle Częstochowa. - Powstało kilkadziesiąt kierunków rozwoju, spośród których wybraliśmy ten, który kończymy właśnie realizować. Opierał się na trzech głównych filarach. Pierwszy z nich to budowa nowego centrum dystrybucji, które oddaliśmy pod koniec zeszłego roku. Kolejny krokiem była budowa i wdrożenie nowych linii do malowania, sprayowania naszych produktów. Instalację półautomatyczną oddaliśmy w marcu tego roku. Teraz kończymy trzeci etap, a więc budowę nowej wanny szklarskiej, trzech linii technologicznych i modernizację dwóch starych linii. Dzięki temu będziemy mogli wyprodukować 48 ton dziennie szkła, czyli o 40 proc. więcej niż dotychczas. To daje nam ogromne możliwości w pozyskiwaniu nowych klientów i sprawia, że będziemy mogli bardziej elastycznie pracować z już istniejącymi.

Podczas oficjalnego spotkania prezydent Krzysztof Matyjaszczyk dziękował inwestorowi za zainteresowanie naszym miastem, które trwa od 25 lat, przynosząc coraz to większy rozwój zakładu. Odniósł się również do słów właściciela koncernu o tym, że zatrudnieni w częstochowskim oddziale tworzą rodzinę, że są silną drużyną: - Bardzo ważne jest to podziękowanie dla osób, które tutaj pracują. Ten "strong team" udowadnia, że była to dobra inwestycja. Ci ludzie swoim zaangażowaniem pracują na dobre imię Częstochowy. Dziś, kiedy inwestorzy przychodzą do nas, pytają nie tylko o ulgi, tereny inwestycyjne, ale przede wszystkim o kadrę, jej wykształcenie, motywacje. Staramy się, żeby Częstochowa była przyjazna dla biznesu - powiedział prezydent Częstochowy.

W związku z inwestycją firma zapowiada również wzrost zatrudnienia o kilkadziesiąt osób. Obecnie zakład w Częstochowie liczy około 1000 osób, cały holding CAG to 8300 pracowników.

Wykonawcami projektu były głównie polskie, regionalne firmy, m.in.: TechGlass, Kobnext, Zremb, MAKO, Alpinet, i El-Logic, Tech-Met, czy Forglass.

Stoelzle Częstochowa to największa z siedmiu spółek należących do Stoelzle Glass Group. Firma dostarcza na światowe rynki prestiżowe opakowania szklane dla największych światowych marek z branży spirytusowej, kosmetycznej, farmaceutycznej i spożywczej. Częstochowski zakład oferuje najwyższej jakości usługi dekoracji szkła. Stoelzle Częstochowa i jej obszar konstrukcyjno-projektowy zapewnia klientom indywidualne kreowanie produktów szklanych najwyższej jakości i zgodnych z aktualnymi trendami. Firma posiada certyfikaty jakościowe: ISO 9001, ISO 45001 oraz BRC/IoP normy dla opakowań żywnościowych.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę