Jest szansa, że kształcenie przyszłych lekarze rozpocznie się od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.

 - Złożyliśmy wniosek z prośbą o otwarcie kierunku. Znajduje się on obecnie w procedowaniutłumaczy prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.Przeszedł ocenę formalną w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Teraz oceniany będzie pod względem merytorycznym przez Ministerstwo Zdrowia oraz Polską Komisję Akredytacyjną. Wiem, że jest dobrze przygotowany, pracował nad nim z ogromnych zaangażowaniem bardzo duży zespół pracowników uczelni. Stąd mam nadzieję, że podczas 52. inauguracji roku akademickiego 2022/2023 dokonam immatrykulacji studentów pierwszego roku kierunku lekarskiego - dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. - W Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy lekarzy nawet do 70 tysięcy! Liczę że sytuację tę uda się poprawić, gdy uniwersytet otrzyma prawa do uruchomienia kierunku. Wierzę, że się już od października uczelnia będzie kształcić lekarzy mówi Waldemar Kraska.

Nadzieję na szybkie otwarcie nowego kierunku ma również prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń, przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu i pełnomocnik rektora ds. utworzenia kierunku lekarskiego w UJD.

- Wierzę, że otwarcie kierunku lekarskiego w Uniwersytecie spowoduje znaczną poprawę służby zdrowia również w Częstochowie - zapewnia prof. SierońBo uruchomienie nowego kierunek w Uniwersytecie to także podniesienie poziomu badań naukowych, a to przyniesie korzyści całemu regionowi.

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. n. med., Sławomir Letkiewicz, prof. UJD, zwraca uwagę na fakt, że lekarz to profesja dużego zaufania.

- Lekarz nie jest „mechanikiem ciała”, to człowiek głęboko zatroskany o los pacjenta w wymiarze etyczno-moralnym – zauważa prof. UJD. – I takich właśnie absolwentów chcemy kształcić.

Według planów na pierwszy rok kierunku lekarskiego w uniwersytecie ma szansę zostać przyjętych 60 studentów na studia stacjonarne i 30 studentów na studia niestacjonarne. Zapleczem do ich kształcenia mają stać się nie tylko szpitale z Częstochowy, ale także całego regionu, w tym również z województwa śląskiego. Uczelnia zgromadziła odpowiednią kadrę, rozpoczyna również budowę nowego obiektu (przy ul. Chłopickiego 3).

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę