Karetka częstochowskiego pogotowia ratunkowego ze sprzętem medycznym i trzy inne transporty wyruszą 15 marca na polsko-ukraińskie przejście w Medyce.

- Głównym transportem jest karetka częstochowskiego pogotowia ze sprzętem medycznym dla lwowskiej służby zdrowia - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Są tam defibrylatory, kombinezony chemiczne, radiotelefony analogowe, materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne, a więc to, co na pewno przyda się po stronie ukraińskiej. Oprócz tego kolejne transporty to dary zebrane przez  NSZZ „Solidarność” z pogotowia oraz  w Liceum Sienkiewicza i Szkole Podstawowej nr 49 - dodaje.

Karetka, która służyć będzie pogotowiu ratunkowemu we Lwowie, to fiat ducato z 2014 roku w pełni wyposażony, sprawny technicznie i przygotowany do długiej, bezawaryjnej eksploatacji. - Karetka cały czas jeździła w naszym transporcie medycznym. Przed przekazaniem wyposażyliśmy ją w dodatkowy sprzęt medyczny - informuje Marian Nowak, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. - We wtorek około południa karetka wraz z darami zostanie przekazana na przejściu granicznym w Medyce.

Karetką w docelowe miejsce pojadą przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny i radny Lewicy Sebastian Trzeszkowski. Kierowcy nie będą więc wjeżdżać na teren Ukrainy. Chyba że będzie taka konieczność.

- Jest mi niezmiernie miło, że uczestniczę w tym projekcie i wspólnie możemy zawieźć rzeczy potrzebne po drugiej stronie granicy, a także przekazać samochód w ręce pogotowia we Lwowie - mówi Zbigniew Niesmaczny. - Mam nadzieję, że przyczyni się to do podniesienia sposobu zabezpieczenia medycznego na Ukrainie. W akcję zaangażowaliśmy również prywatnych przedsiębiorców, którzy przekazali specjalistyczny sprzęt medyczny. To nie są gabarytowo duże rzeczy, ale przydatne w trakcie pracy medycznej - dodaje.

W pomoc Ukrainkom i Ukraińcom włączył się także częstochowski poseł i lekarz Zdzisław Wolski. - Jako lekarze próbujemy wesprzeć przede wszystkim medycznie Ukrainki i Ukraińców, którzy zostali w swoich kraju, gdzie rzeczy powszechnie dostępne są już problemem - zauważa. - Cieszę się, że mieszkańcy Częstochowy sprawdzili się w okresie wzmożonego przyjazdu Ukrainek z dziećmi. Organizacje pozarządowe działają w naszym mieście bardzo efektywnie z olbrzymim zaangażowaniem, nie żałując własnego czasu, sił i często środków.

Pod wrażeniem pomocy, którą mieszkańcy Częstochowy niosą ukraińskim uchodźcom, jest radny Sebastian Trzeszkowski. - Cała pomoc organizowana oddolnie od dwóch tygodni przerasta nasze oczekiwania. To wspaniałe co robią mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta - mówi. - W tym momencie pozostaje nam czekać na solidne, centralne rozwiązania systemowe w tej sprawie, bo uchodźców z Ukrainy będzie do nas jeszcze sporo przybywać - twierdzi.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę