Miasto we współpracy z częstochowskim Caritasem uruchomiło punkt, w którym ukraińscy uchodźcy będą mogli otrzymać posiłek i skierowanie do zakwaterowania. Mieści się on przy ul. Ogrodowej 24/44 i ma być dostępny całodobowo.

- Staramy się, aby w tej dramatycznej sytuacji Częstochowa stanęła na wysokości zadania mówił podczas briefingu prasowego zorganizowanego w siedzibie dyrekcji Caritasu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Oprócz punktu na Ogrodowej, która powstał dzięki współpracy z Caritasem, w Urzędzie Miasta działa punkt informacyjny, wystartowała też zbiórka darów dla Ukrainy w naszych szkołach i przedszkolach. Chcemy, żeby poprzez transporty humanitarne potrzebne rzeczy i żywność trafiły m.in. do naszych miast partnerskich. Bardzo dziękuje wszystkim organizacjom pozarządowym i mieszkańcom, którzy już zaangażowali się w pomoc Ukrainie. Liczymy, że te szerokie otwarte serca częstochowian, przyniosą realną ulgę tym, którzy się u nas pojawią i tej pomocy potrzebują.

W punkcie uchodźcy mogą otrzymać posiłek, skierowanie do konkretnego miejsca zakwaterowania (z wyżywieniem) i tzw. pakiet startowy (m.in. z niezbędnymi artykułami higieniczno-kosmetycznymi).

Caritas podał numer kontaktowy do punktu, pod którym można uzyskać informacje od wolontariuszy (tel. 506 394 592, mail: ukraina@caritas.czest.pl). Komunikacja jest możliwa w języku polskim i ukraińskim.

Informacja o wyznaczonych, wolnych miejscach noclegowych w Częstochowie będzie dostępna całodobowo w Miejsko - Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie pod nr tel. 34 3785 101 lub 34 3785 102.

Szef częstochowskiego Caritasu ksiądz Marek Bator mówił o organizacji pracy punktu na ul. Ogrodowej w porozumieniu z samorządem i służbami wojewody, przypomniał także o prowadzonej przez Caritas zbiórce darów na rzecz Ukrainy. Zapowiedział też koordynację akcji wysyłania przez częstochowskie dzieci do Ambasady Rosji listów i prac plastycznych, które mają być wyrazem protestu przeciwko krzywdzeniu ludności cywilnej - ukraińskich dzieci, kobiet i osób starszych w czasie trwającej napaści Rosji na Ukrainę.

Miejska radna Monika Pohorecka mówiła o inicjatywie kobiet z Częstochowy dla kobiet z Ukrainy. W akcji chodzi też o rzeczową pomoc m.in. dla tych kobiet (często z dziećmi), które już przyjechały do naszego miasta. Potrzebne są m.in. artykuły higieniczne i kosmetyki. Jeżeli ktoś chce włączyć się w tę pomoc, z radną i innymi inicjatorkami można się kontaktować m.in. poprzez media społecznościowe.    

W briefingu wziął udział także m.in. ks. Piotr Rosochacki pracujący w Odessie, który opowiadał o ostatnim okresie i pierwszych dniach po wybuchu wojny na Ukrainie, pierwszych ofiarach wśród ludności cywilnej, organizacji pierwszej wojennej ewakuacji i swojej podróży do Polski przez kilka granic.

Na spotkaniu przedstawiła się także Sofia Miezientseva pochodząca z Zaporoża, która będzie pracować jako wolontariuszka Caritasu w punkcie pomocy przy ul. Ogrodowej.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę