Na Ukrainie trwa konflikt zbrojny wywołany 24 lutego przez Rosję. - Z pełną mocą potępiamy to, co się tam wydarzyło. Solidaryzujemy się z naszymi partnerami, z którymi współpracujemy w różnych dziedzinach - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i zapowiada wsparcie oraz pomoc obywatelom Ukrainy przebywającym w naszym mieście.

24 lutego na placu Biegańskiego w myśl solidarności z ukraińskim narodem wciągnięta na maszt została flaga Ukrainy. Miasto zapowiedziało też podjęcie działań ukierunkowanych na pomoc dla obywateli tego państwa przebywających w Częstochowie.

- Nasze działania będą dwutorowe. Te do wewnątrz skierowane są do obywateli Ukrainy, którzy przebywają na naszym terenie. Ukraińskie dzieci chodzą do częstochowskich szkół, ich rodzice pracują w naszych zakładach. Dyrektorzy szkół otrzymali maile, aby objąć tych uczniów opieką psychologiczno-pedagogiczną. Specjalnie z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy uczą się lub pracują w Częstochowie, uruchomimy w piątek, najpóźniej w poniedziałek  punkt informacyjno-pomocowy z tłumaczami języka ukraińskiego, który będzie zlokalizowany przy Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta - poinformował Krzysztof Matyjaszczyk. - Ponadto w piątek wyślemy listy z wyrazami solidarności do z którymi współpracujemy. Jako szef Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy wystąpię do 81 europejskich miast z apelem, aby takie gesty solidarności popłynęły również z ich strony.

Prezydent Częstochowy podkreślił, że plan działania związany z uchodźcami leży w gestii rządu i wojewodów. Zapewnił również, że miasto jest gotowe do współpracy i czeka na konkretne wytyczne.

Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, poinformował, że Częstochowa przekazała wojewodzie listę podmiotów, które zgłosiły chęć zakwaterowanie uchodźców w przypadku takiej konieczności. - Wskazaliśmy obiekty, głównie hotele, które wyraziły chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy z zapewnieniem odpowiedniego standardu noclegowego - przekazał. - Jako miasto deklarujemy współpracę i będziemy oczekiwać na jasne wytyczne ze strony rządowej. Na dzisiaj takich nie mamy.

Władze Częstochowy wysłały już wiadomości SMS do zaprzyjaźnionych miast w Berdyczowie, Humaniu, Lwowie, Charkowie z wyrazami solidarności. - Otrzymaliśmy odpowiedzi po ukraińsku, że dziękują za podtrzymanie na duchu - poinformował Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy.Z Humania pani wiceprezydent pisała, że były tam wybuchy, spadły bomby, są ofiary. Oni jako centrala się trzymają, organizują ewakuację. Od kolegi ze Lwowa wiemy np., że były wybuchu w pewnych punktach składnic wojskowych. Dywersja ma miejsce nie tylko na wschodzie - Ługańsku, Doniecku, miastach oddalonych o 40 km od zaprzyjaźnionego z Częstochową Charkowa, ale również na zachodzie Ukrainy, w Łucku czy Lwowie.

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę i ogłoszonym tam stanem wojennym Wydział  Edukacji UM oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie oferują pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie Częstochowy.

Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać się telefonicznie do poradni wchodzących w skład ZPP-P celem umówienia konsultacji i wsparcia. Pomoc skierowana jest zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

Można dzwonić na następujące numery telefonów: ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 (ul. Marysia 93 B, tel. 34 361 94 34 /533 300 966); ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 (ul. Kosmowskiej 5, tel. 34 362 24 24 /739 212 739) ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 (ul. Łukasińskiego 40 (możliwość konsultacji w języku ukraińskim), tel. 34 363 25 50 / 533 300 136).

W piątek, 25 lutego o godz. 17 na placu Biegańskiego odbędzie się wiec "Solidarni z Ukrainą".

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę