Częstochowski magistrat czeka do 24 stycznia na opinie mieszkańców w sprawie VIII edycji budżetu obywatelskiego. Służy do tego specjalna ankieta online.

Taka forma partycypacji społecznej, jaką jest Budżet Obywatelski, może być skuteczna tylko wtedy, kiedy jej zasady tworzone są wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami – czyli najbardziej zainteresowanymi, tymi, których bezpośrednie otoczenie zmienia się dzięki urzeczywistnianiu konkretnych, wybranych do realizacji pomysłów.

Anonimową ankietę można wypełnić do 24 stycznia na stronie https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/.

Osoby, które z jakichś przyczyn nie mogą wypełnić formularza ankiety w internecie, mogą to zrobić w tradycyjnej, papierowej formie. Należy w tym celu przyjść do budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Focha 19/21 i zapytać o wydrukowany formularz na portierni, na parterze budynku.  

Począwszy od pierwszej edycji zasady Budżetu Obywatelskiego tworzone były w Częstochowie wspólnie z organizacjami pozarządowymi, radami dzielnic oraz samymi mieszkankami i mieszkańcami. W kursach i szkoleniach związanych z organizacją procedury uczestniczyło łącznie kilkaset osób – później jako liderki i liderzy BO przekazywali dalej wiedzę na temat działania samorządu i samego budżetu. Każdego roku – przy okazji kolejnych edycji – odbywa się też wysłuchanie publiczne, z udziałem m.in. przedstawicielek Urzędu Miasta oraz mieszkanek i mieszkańców. Dzięki temu kolejne edycje planuje się w taki sposób, aby był jak najprostszy, jak najbardziej przyjazny i odpowiadający zgłaszanym potrzebom.   

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę