Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych stanowczo protestuje przeciwko planowanej przez rząd Zjednoczonej Prawicy nowelizacji ustawy, która spowoduje, że obsługę świadczenia Rodzina 500+ przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W Częstochowie zajmuje się tym Częstochowskie Centrum Świadczeń. Zmiana ta może doprowadzić do utraty około 30 miejsc pracy. 

W czwartek, 9 września z inicjatywy Tomasza Blukacza, przewodniczącego Rady Powiatowej OPZZ w Częstochowie, odbyła się konferencja w tej sprawie. Podczas spotkania Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ, zwrócił uwagę na negatywnie skutki ustawy, która spowoduje przekazanie obsługi świadczenia w ramach Programu Rodzina 500+ Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

- OPPZ już 4 sierpnia negatywnie zaopiniowało ten projekt uchwały, ponieważ zawiera on szereg negatywnych dla pracowników i obywateli kwestii. Chodzi m.in. o zwolnienia pracowników - mówi Koćwin. - Mamy informacje, że działaniami związanym z Programem Rodzina 500+ zajmuje się nawet 11 tys. 934 osób w ośrodkach pomocy społecznej. Teraz to zadanie ma zostać przeniesione do ZUS-u, co oznacza, że większość tych pracowników może stracić pracę. W wielu specustawach zawarte są takie aspekty, które powodują, że pracownicy mogą być z automatu przeniesieni z jednej instytucji do drugiej. Tutaj takich zapisów nie ma. Dlatego jest duże zagrożenie, że tam, gdzie jednostki samorządu terytorialnego nie będą miały gdzie przesunąć tych pracowników, dojdzie do zwolnień. W 2016 roku, kiedy rządowy Program Rodzina 500+ wchodził w życie, obiecywano im stabilną i dobrze płatną pracę. Teraz oni i ich rodziny są w bardzo trudnej sytuacji.

Wiceprzewodniczący OPZZ zauważa, że w ostatnim czasie na barki pracowników ZUS spadły kolejne obowiązki związane z wypłatami świadczenia w ramach rządowego Programu "Dobry start" oraz z tarcz antykryzysowych. A teraz ten katalog ma się powiększyć o obsługę Programu Rodzina 500+. -  W tym momencie pracownicy ZUS, którzy weszli już w spór zbiorowy, otrzymają kolejne zadanie bez podwyżek pensji. To rodzi negatywne emocje - uważa Koćwin, który zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt tej sprawy. - Nowelizacja ustawy spowoduje negatywne skutki również dla obywateli. Ponad 30 proc. osób składało wnioski w formie papierowej, ponieważ nie ma dostępu do komputera. Teraz ma się to odbywać wyłącznie drogą elektroniczną. To może oznaczać, że część osób nie skorzysta z tego świadczenia.

Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy, docenia pracę Częstochowskiego Centrum Świadczeń i zapewnia, że władze miasta pracują nad tym, aby pomóc pracownikom tej jednostki. - Ta instytucja, którą stworzyliśmy od podstaw właściwie wypełnia swoje zadania. Przez cały okres funkcjonowania CCŚ nie spotkałem się z zasadnymi uwagami czy skargami dotyczącymi jego funkcjonowania - twierdzi Stefaniak. - W tworzonym obecnie prawie zapomina się, że w centrum uwagi powinien być pracownik. Ustawa nie była z nami konsultowana. Od kilku miesięcy wspólnie z dyrektorem CCŚ zastanawiamy się, jak rozwiązać problem, który może dotknąć pracowników  Jako samorząd wystąpiliśmy do instytucji miejskich, rządowych i pozarządowych z zapytaniem, czy dysponują miejscami pracy dla tych osób. 30 podmiotów udzieliło nam odpowiedzi, że byłyby takie możliwości. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk jest żywo poruszony tym problemem i zapewniam, że pracowników zagrożonych utratą pracy nie zostawimy na lodzie.

Dyrekcja Częstochowskiego Centrum Świadczeń i jego pracownicy są mocno zaniepokojeni planowanymi przez rząd zmianami w obsłudze Programu Rodzina 500+. - Z ogromnym niepokojem obserwujemy wszelkie proponowane zmiany, ponieważ dotyczą zatrudnienia pracowników - mówi Lidia Czuma-Imiołczyk, dyrektor CCŚ. - Zastanawiam się, dlaczego akurat zaplanowane na długie lata oszczędności mają odbywać się kosztem pracowników, którzy w 2016 roku, gdy wszedł w życie Program Rodzina 500+, z ogromnym trudem i zaangażowaniem wykonywali swoje obowiązki. Dziś są oni zaniepokojeni, ponieważ ich miejsca pracy są zagrożone. Dysponujemy odpowiednim sprzętem, oprogramowaniem i zasobem ludzkim, jakim są merytorycznie przeszkoleni pracownicy. Apeluję do rządu, aby to zadanie nie było odbierane jednostkom, które się nim zajmują.

Przypomnijmy, że wcześniej Rada Miasta Częstochowy przyjęła  apel w sprawie zapewnienia zatrudnienia pracownikom Częstochowskiego Centrum Świadczeń w ramach struktury ZUS w związku ze zmianą ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (więcej tutaj).

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę