Do Sądu Okręgowego w Częstochowie trafił akt oskarżenia przeciwko Stanisławowi Ż., który ugodził nożem swojego znajomego. Mężczyzna odpowie za usiłowanie zabójstwa.

W śledztwie ustalono, że 10 kwietnia do mieszkania 74-letniego Stanisława Ż., znajdującego się w częstochowskiej dzielnicy Gnaszyn, przyszedł jego znajomy Artur P. w towarzystwie swojej partnerki. Goście przynieśli ze sobą znaczną ilość alkoholu, który następnie był spożywany przez wszystkich obecnych. W trakcie spotkania, które odbywało się w kuchni, Stanisław Ż. kroił warzywa nożem o 30 centymetrowej długości ostrza.

W pewnym momencie oskarżony powiedział, „żeby Artur nie podskakiwał” i podszedł do niego, a następnie bez ostrzeżenia zadał mu nożem jeden cios w brzuch. Pokrzywdzony odniósł ciężkie i zagrażające życiu obrażenia w postaci rany kłutej wątroby z krwotokiem do jamy brzusznej. Przeżył tylko dzięki szybkiej interwencji pogotowania ratunkowego, które przewiozło go szpitala.   

Przeprowadzone wobec Stanisława Ż. badanie wykazało około 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

- Przesłuchany przez prokuratora pod zarzutem usiłowania zabójstwa Stanisław Ż. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że pokrzywdzony nadział się na szklankę z wodą, którą popijał alkohol - informuje Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. - Następnie zmienił wyjaśnienia i stwierdził, że Artur P. ze złości sam dźgnął się nożem. Podczas kolejnego przesłuchania powiedział, że ktoś go pociągnął za rękę w chwili, gdy doszło do ugodzenia pokrzywdzonego nożem. Wyjaśnienia podejrzanego zostały uznane przez prokuratora za zupełnie niewiarygodne, gdyż są sprzeczne z pozostałym materiałem dowodowym, a w szczególności z zeznaniami świadków.    

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.   

Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że sprawca w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów w pełni poczytalny. Stanisław Ż. nie był w przeszłości karany.

Przestępstwo zabójstwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 8 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności. Taką samą karą jest zagrożone usiłowanie zabójstwa.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę