Od 1 stycznia 2022 roku jurajski Olsztyn znów stanie się miastem. Jest już projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Olsztyn jest jedną z 10 miejscowości, które od stycznia 2022 roku otrzymają prawa miejskie. Wcześniej Rada Gminy Olsztyn musiała podjąć odpowiednią uchwałę w tej sprawie. Jednym z jej elementów były konsultacje z mieszkańcami. Łącznie oddano 1173 głosy, w tym 657 mieszkańców było za tym, aby Olsztyn zyskał prawa miejskie, 471 osób wyraziło zdanie przeciwne, 9 osób się wstrzymało, a 36 głosów okazało się nieważnych.

- Z ewentualnym nadaniem Olsztynowi praw miejskich łączymy wiele nadziei związanych z dalszym rozwojem całej gminy. Uważamy również, że byłoby to symboliczne ukoronowanie ponad 30-letniej pracy naszego lokalnego samorządu w Wolnej Polsce, dzięki której znacznie poprawił się standard i jakość życia mieszkańców - mówił wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski. - W Olsztynie mamy typowo miejski układ urbanistyczny, zrewitalizowany rynek, gaz, wodę i kanalizację. Olsztyn i gmina zyskały też dodatkowe atrakcje turystyczne: urosła baza noclegowa, gastronomiczna, pojawiły się stałe imprezy w kalendarzu imprez, w tym także rangi ogólnokrajowej oraz ścieżki rowerowe.

Olsztyn był miastem królewskim z największym na całej Jurze zamkiem – warownią broniącą granic Rzeczypospolitej: prawa miejskie nadał mu Król Kazimierz Jagiellończyk w roku 1488 a zabrał w 1870 roku car Rosji za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. - Występując do Rady Ministrów o przywrócenie praw miejskich chcemy zadośćuczynić sprawiedliwości historycznej i patriotycznej oraz dać naszej gminie nowe możliwości rozwoju - tłumaczył Kucharski.

fot. M. Szelest

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę