Lato to czas większej aktywności złodziei mieszkaniowych. Sąsiedzka czujność, ostrożność i skorzystanie z policyjnych rad - do tego zachęca najnowsza publikacja „Twoje bezpieczne mieszkanie” przygotowana przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” oraz Komendę Miejską Policji w Częstochowie pod patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.     

Mieszkanie powinno być naszym terytorium, miejscem, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie. Niestety, nawet we własnym „M” możemy zostać niemile zaskoczeni. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Politechnikę Częstochowską na zlecenie ZGM „TBS”, aż 10 procent respondentów (w badaniu wzięło udział 420 osób) doświadczyło włamań lub próby włamań do swoich mieszkań. Prawie 40 procent ankietowanych przyznało również, że w okolicy miejsca ich zamieszkania stale gromadzą się podejrzane osoby, co może sprzyjać tworzeniu się przestępczych pomysłów na zdobycie łatwych pieniędzy. Policyjne statystyki potwierdzają, że włamania do mieszkań w ostatnich latach stają się prawdziwą plagą. Tylko w 2017 roku Policja w Polsce odnotowała 65 514 kradzieży z włamaniem, w 2018 – 66 510, w  2019 – 69 253, w 2020 – 72 502.

Nie zawsze pomaga sprawnie działający domofon i mimo wszystko w bloku czy kamienicy dochodzi do kradzieży z włamaniem. Warto wcześniej pomyśleć o zwykłej sąsiedzkiej pomocy, czujności, ostrożności i skorzystaniu z policyjnych rad. Zebrano je w najnowszej publikacji pt. „Twoje bezpieczne mieszkanie” przygotowanej przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” oraz Komendę Miejską Policji w Częstochowie pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas najważniejsze. Pamiętajmy, jeśli wyjeżdżamy na wakacje, informujmy o tym naszych sąsiadów. Działajmy wspólnie. Nie otwierajmy drzwi obcym osobom. Tylko wzmożona czujność i ostrożność mogą ochronić nas przed kradzieżami z włamaniem - mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

W książeczce „Twoje bezpieczne mieszkanie” można przeczytać o tym, co jako mieszkańca powinno nas zaniepokoić. Okazuje się, że nawet nieposprzątane z wycieraczki ulotki reklamowe mogą być informacją dla złodzieja o tym, że nie ma nas w domu. W ostatnim czasie dość popularną metodą stosowaną przez włamywaczy jest również zrzucanie prania z balkonu i sprawdzanie w ten sposób, czy domownicy przebywają w mieszkaniu. Jeśli mieszkaniec szybko pozbiera ubrania, złodziej nie ma na co liczyć – domownicy są wyjątkowo czujni. Powodem do niepokoju powinny być także głuche połączenia telefoniczne oraz częste szarpanie za klamkę.

- Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych, dlatego zadbajmy o nasz dorobek, odpowiednio go zabezpieczając. Gdy wychodzimy z domu zawsze sprawdzajmy, czy w mieszkaniu są zamknięte okna i drzwi. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem czy mieszkaniem, zebrał ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Unikajmy też przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. I najważniejsze – bądźmy czujni i przezorni! Widząc podejrzane obce osoby, które obserwują domy, mieszkania lub inne lokale – niezwłocznie zadzwońmy pod numer alarmowy 997 lub 112 dodaje insp. Dariusz Atłasik, szef częstochowskiej policji.

Książeczka „Twoje bezpieczne mieszkanie” to już kolejna edukacyjna propozycja dla mieszkańców miasta przygotowana w tandemie ZGM „TBS” – KMP w Częstochowie.

- Wspólnie z częstochowską Policją zwracaliśmy się do seniorów i najmłodszych mieszkańców miasta, którzy są najbardziej narażeni na różnego rodzaju zagrożenia. Dziś ostrzegamy wszystkich mieszkańców przed plagą złodziei mieszkaniowych. Niestety, wielu z nas nadal nie stosuje się to tzw. złotych rad, które mogą nam zapewnić spokój i bezpieczeństwo  mówi prezes ZGM „TBS” Paweł Konieczny.

W czerwcu, tuż przed falą wakacyjnych wyjazdów i urlopów, książeczka „Twoje bezpieczne mieszkanie”, powinna dotrzeć do lokatorów zasobu komunalnego. Będzie także cyklicznie dystrybuowana w mieście. W ramach akcji edukacyjnej powstał również plakat ostrzegający mieszkańców przed złodziejami mieszkaniowymi oraz spot radiowy, który będzie emitowany w lokalnej rozgłośni radiowej.

Pamiętaj! Aby zminimalizować ryzyko włamania i kradzieży: widząc podejrzane, obce osoby, które obserwują domy, mieszkania lub inne lokale - powiadom policję; wychodząc z domu zawsze sprawdzaj czy w mieszkaniu są zamknięte okna i drzwi; podczas dłuższej nieobecności w domu poproś sąsiada, znajomego lub kogoś z rodziny, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie; unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę