Gotowy jest akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi Częstochowy Rafałowi P., dotyczący oszustw metodą „na wnuczka”. Mężczyzna odpowie za swoje czyny przed lublinieckim sądem.

W śledztwie ustalono, że 19 października 2020 roku do starszego małżeństwa zamieszkałego w Gwoździanach zatelefonował mężczyzna i przedstawił się jako funkcjonariusz policji. Następnie poinformował pokrzywdzonych, że ich zięć spowodował wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym i w celu uniknięcia odpowiedzialności muszą przekazać pieniądze za pośrednictwem kuriera. Po upływie pewnego czasu do miejsca zamieszkania małżeństwa przybył mężczyzna, któremu pokrzywdzeni przekazali 70 tys. zł i 1,5 tys. euro.

W wyniku podjętych działań śledczych ustalono, że osobą odbierającą pieniądze był mieszkaniec Częstochowy Rafał P., zatrudniony w jednej z firm budowlanych. Mężczyzna został zatrzymany przez policję 6 lutego 2021 roku.

- Przesłuchany przez prokuratora pod zarzutem oszustwa Rafał P. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że na portalu ogłoszeniowym znalazł ofertę pracy w charakterze kuriera - informuje Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. - Mężczyzna, który zamieścił ogłoszenie, kontaktował się z nim telefonicznie i przekazywał adres, pod który ma się udać, aby odebrać przesyłkę. Następnie podejrzany przekazywał te paczki mężczyźnie na terenie Czech.

W śledztwie stwierdzono, że Rafał P. dopuścił także innych przestępstw, działając metodą „na wnuczka”. - W dniach 22-26 października 2020 roku oskarżony doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie od od 30 do 50 tys. zł pokrzywdzonych z Chełmna w woj. łódzkim, z Inwałdu w woj. małopolskim i z Dylewa w woj. warmińsko-mazurskim - wylicza prokurator Ozimek.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Lublińcu zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Rafał P. (25 l., z zawodu technik budownictwa) nie był w przeszłości karany.  

Przestępstwo oszustwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Prokuratura Rejonowa w Lublińcu kontynuuje czynności śledcze, zmierzające do ustalenia i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej pozostałych sprawców ww. przestępstw.

fot. KPP Lubliniec

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę