Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zachęca do wywieszenie flag w związku z uroczystościami upamiętniającymi majowe rocznice - 230. uchwalenia Konstytucji 3 Maja i setnej wybuchu III Powstania Śląskiego, w którym uczestniczyło wielu częstochowian.

- Biało-czerwona flaga przypomina nam o wartościach, które jednoczą Polaków na całym świecie. To ważny element naszej tożsamościprzypomina prezydent Matyjaszczyk.  - Proszę  wywieśmy naszą flagę w tych dniach jako symbol nowoczesnego patriotyzmu, dumy z bycia częścią wspólnoty. Wywieśmy ją na budynkach, naszych domach, balkonach. Sprawmy, by Częstochowa była 1-3 maja biało-czerwona!
 
1 maja będzie obchodzone Święto Pracy, 2 - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 - Święto Konstytucji oraz 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Przez cały ten czas m.in. na placu Biegańskiego, Placu Pamięci Narodowej i Placu Orląt Lwowskich oraz przy budynkach Urzędu Miasta i budynkach mieszkalnych, których zarządcą jest ZGM TBS, będą wisiały flagi państwowe.
 
W poniedziałek 3 maja, o godz. 11, w 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, delegacja z udziałem przedstawicieli władz miasta złoży kwiaty przy pomniku upamiętniającym uczestników Powstań Śląskich na Skwerze Solidarności. Następnie uda się na cmentarz św. Rocha, gdzie odda hołd bohaterom 1921 roku. Wśród powstańców byli mieszkańcy Częstochowy i okolic.
 
Dla upamiętnienia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wieczorem odbędzie się uroczystość pod dowództwem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie, połączona z Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu w Klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze (godz. 21.00).
 
Z uwagi na trwającą pandemię uroczystości mają odbywać się z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności.
 
Biało-czerwone barwy naszej flagi oraz godło z Orłem Białym i hymn „Mazurek Dąbrowskiego” są polskimi symbolami narodowymi, które mają swoją historię. Samo słowo „flaga” wywodzące się z języka niemieckiego oznacza „najważniejszą z chorągwi”.
 
Pierwszy raz biało-czerwone barwy jako barwy narodowe pojawiły się w 1792 roku, przy okazji pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Od tamtej pory towarzyszyły już Polakom w różnych formach (opasek, kotylionów) w wielu historycznych momentach, podczas walk niepodległościowych, a także na emigracji. Natomiast oficjalnie, po odzyskaniu niepodległości, biel i czerwień umieszczone w formie poziomych pasów na fladze uznano za barwy narodowe w ustawie z dnia 1 sierpnia 1919 roku.
 
Warto przypomnieć, że w tym roku obchodziliśmy stulecie uchwalenia pierwszej Konstytucji odrodzonej Rzeczpospolitej z marca 1921 roku, w której przyjęto zasady suwerenności narodu, podziału władzy i ochrony praw obywatelskich, a także likwidacji przywilejów stanowych.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę