Nasza strategia wychodzi naprzeciw problemom, które za chwilę dotkną setki milionów ludzi – mówi Marek Balt, członek Grupy Postępowego Sojuszu Socialists & Democratsczyli największej centrolewicowej grupy w Parlamencie Europejskim.

 

Socjaliści i Demokraci mają wizję bardziej sprawiedliwej i zrównoważonej Europy, społeczeństwa, które stawia dobrobyt ludzi na pierwszym miejscu i myśli o dziedzictwie dla przyszłych pokoleń w dziedzinie ochrony środowiska.

 

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą strategii UE w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Jej współautorem jest częstochowski europoseł Marek Balt.

 

Parlament Europejski w obliczu nieuniknionego wzrostu średnich temperatur powietrza pracował nad kompleksową strategią, która pozwoli Europie dobrze przygotować się do zmian klimatycznych. 

 

- Dziś wiemy, że przez dużą emisję gazów cieplarnianych klimat ziemi się zmienia. - mówi częstochowski europoseł Marek Balt, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego. - Wprowadzając różne ograniczenia, zmiany systemu ogrzewania, produkcji energii elektrycznej i modernizacji przemysłu, chcemy ograniczyć emisję CO2, żeby powstrzymać wzrost średniej temperatury na ziemi. Z drugiej strony wiemy, że już nie uda nam się utrzymać temperatury na obecnym poziomie. Ilość wyemitowanego dwutlenku węgla gazów cieplarnianych doprowadzi do jej wzrostu. Chcemy, aby nie był on większy niż 1 do maksymalnie 1,5 stopnia Celsjusza.

 

Strategia adaptacji do zmian klimatu ma być wytyczną dla krajów członkowskich do opracowania rozwiązań, które umożliwią ludziom normalnie funkcjonować przy wzroście średniej temperatury powietrza. 

 

- Chodzi o więcej terenów zielonych, zielone dachy w nowych budynkach, zielone ściany, zamiast betonowych chodników zielone chodniki, które nie odbijają ciepła, ale je absorbują i oddają roślinom. - wymienia częstochowski europoseł. - Chcemy, żeby stosować zieleń nawet w zamkniętych budynkach, które trzeba klimatyzować, a to powoduje kolejną emisję ciepła. Chcielibyśmy więc stosować biomechanizmy, choćby przez podziemny lub zielony wymiennik ciepła. Każda nowa inwestycja powinna zakładać dostosowanie się do zmian klimatu. Chodzi o to, aby nowe budynki były pasywne, czyli zimą pochłaniały ze słońca więcej energii, a latem, nie wytwarzały dodatkowej energii i nie zużywały jej dużej ilości na chłodzenie.

 

Zdaniem częstochowskiego europosła, strategia adaptacji do zmian klimatu to ogromna szansa dla krajów członkowskich na przygotowanie się na skutki zmian klimatycznych.

 

- Strategia ma pomóc w wykorzystywaniu naukowych narzędzi oraz eurofunduszy do tego, żeby udało nam się przetrwać zmiany klimatyczne. Wychodzi ona naprzeciw problemom, które za chwilę dotkną ponad 500 mln mieszkańców Unii Europejskiej. - zaznacza europoseł Marek Balt. - Rok temu skończyła się kilkuletnia fala upałów, podczas których wielu ludzi umarło na ulicach europejskich miast, gdzie temperatura w nocy nie spadała poniżej 35 stopni przez wiele dni, tygodni. Niestety, to nas czeka. Nasza rezolucja to zalecenie, żeby już na etapie projektowania inwestycji dostosować je do zmian klimatu i umożliwić ludziom łatwiejsze i bezpieczniejsze życie.


Strategią adaptacji do zmian klimatu zajmie się teraz Komisja Europejska, a potem na podstawie odpowiednich dyrektyw p
oszczególne kraje UE przygotują ustawy.

 

 

 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę