Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie musiał przerwać szczepienia przeciwko COVID-19, bo wykorzystał już wszystkie dawki pierwszej partii, która dotarła do placówki. W środę, 30 grudnia jako ostatni zaszczepiony został dyrektor lecznicy i senator Lewicy, Wojciech Konieczny.

Bardzo się cieszę, że osiągnięcia medycyny możemy wykorzystywać już w walce z COVID-19. To wielki sukces, że powstała bezpieczna szczepionka i skuteczna wobec wszystkich obecnie znanych nam szczepów koronawirusa - twierdzi Wojciech Konieczny. - Jestem bardzo zadowolony, że zostałem zaszczepiony. Jestem lekarzem, pracuję z pacjentami, udzielam się społecznie, a więc mam dość duży kontakt z ludźmi.

Choć szczepienia w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, rozpoczęły się 27 grudnia, pierwsza partia antidotum na COVID-19 trafiła do Miejskiego Szpitala Zespolonego dopiero we wtorek, 29 grudnia rano. Placówka otrzymała zaledwie 75 dawek. Szpital zakończył szczepienia już następnego dnia.

- W tym tygodniu mogliśmy zaszczepić więcej osób z naszego personelu medycznego, dlatego chcieliśmy zamówić większą ilość. Następną partię otrzymamy jednak dopiero 4 stycznia. Oczywiście przy dobrej organizacji można to nadrobić, ale wolałbym, żeby proces szczepienia ruszył z większych impetem. Musimy znacznie przyspieszyć, żeby szczepionka przyniosła zamierzony efekt - uważa Konieczny. - W przyszłym tygodniu planujemy zaszczepić ok. 600 osób i prawdopodobnie zgłosimy się po taką partię szczepionek - dodaje.

Senator Konieczny z lekarskiego punktu widzenia zachęca do szczepienia się przeciwko koronawirusowi. - Nie ma realnych powodów do tego, żeby się bać - przekonuje. - Działania uboczne są bardzo rzadkie. Gdyby ich nie było, mielibyśmy do czynienia z placebo, a nie preparatem leczniczym. Szczepmy się dla siebie, dla naszych bliskich, naszych dzieci. Skończmy ze światem w maseczkach w izolacji. Im szybciej, tym lepiej.

Przypomnijmy. W pierwszej kolejności (tzw. etap 0) oprócz personelu medycznego szczepieni są również: pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Szczepionka jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna.

Szczegółowe informacje są przekazywane poprzez strony: gov.pl/szczepimysie i gov.pl/koronawirus.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę