Policjanci z Częstochowy skontrolowali w poniedziałek, 28 grudnia kilkadziesiąt placówek handlowych i kilka siłowni w związku z wprowadzonymi przez rząd nowymi obostrzeniami, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Zgodnie z  rozporządzeniem, od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku obowiązują znaczne ograniczenia w funkcjonowaniu basenów, siłowni, klubów fitness, które mogą być otwarte pod warunkiem, że wykonują działalność leczniczą dla pacjentów lub ćwiczą tam członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych. Zabronione jest więc prowadzenie działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych otwarte pozostają między innymi sklepy spożywcze, apteki, księgarnie, drogerie, sklepy zoologiczne, z materiałami budowlanymi oraz oferujące usługi telekomunikacyjne. Zakaz nie dotyczy także między innymi świadczenia usług optycznych, krawieckich czy fryzjerskich. Ponadto wszystkie osoby przebywające w obiektach handlowych, na stacjach paliw i targowiskach mają obowiązek nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować płyn do dezynfekcji rąk.

W poniedziałek, 28 grudnia częstochowscy policjanci odwiedzili 74 placówki handlowe i 9 siłowni. - W dwóch działających obiektach sportowych ujawnili nieprawidłowości - informuje podkom. Sabina Chyra - Giereś, oficer prasowy KMP w Częstochowie. - Na właściciela jednej z siłowni w Częstochowie został nałożony mandat karny, ponieważ wbrew zakazowi ćwiczyły tam osoby nie związane z kadrą narodową. Natomiast w stosunku do drugiego zostały podjęte czynności, mające na celu zweryfikowanie czy grupa ćwiczących w siłowni kilkunastu osób mogła tam przebywać.

Mundurowi w dalszym ciągu zwracają też uwagę na to, czy mieszkańcy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, utrzymują dystans społeczny oraz czy w placówkach handlowych i usługowych przestrzegane są obostrzenia sanitarne. Stróże prawa kontrolują także środki komunikacji publicznej i osoby odbywające kwarantannę domową.

Za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych, grzywna w drodze postępowania sądowego do 5 tysięcy złotych lub kara administracyjna, nałożona przez inspekcję sanitarną nawet do 30 tys. złotych.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę