Na Cmentarzu Komunalnym pochowano w piątek, 4 września w 81. rocznicę krwawego poniedziałku w Częstochowie szczątki 12 ofiar zbrodni hitlerowskiej. Ich ciała odnaleziono w ubiegłym roku podczas prac prowadzonych przy Archikatedrze.

W lipcu 2019 roku podczas prac prowadzonych przy Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny przy ul. Krakowskiej robotnicy natrafili na ludzkie szczątki. Okazało się, że pochodzą one z początku września 1939 roku. Pion prokuratorski Instytutu Pamięci Narodowej ustalił, że w tym miejscu w 1939 roku znajdowały się rowy przeciwlotnicze dla mieszkańców na wypadek wojny czy nalotów. Tam też Niemcy prawdopodobnie przetransportowali zwłoki pomordowanych mieszkańców miasta.

4 września ich szczątki zostały pochowane w mogile obok bunkra, w którym w 1939 roku Reduta Częstochowa broniła się przed Niemcami.

W ceremonii pogrzebowej wzięli udział zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny, senator Ryszard Majer oraz Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Mszę świętą koncelebrował ks. gen. Stanisław Rospondek, kapelan kombatantów diecezji częstochowskiej. W uroczystościach wzięli udział również funkcjonariusze Straży Miejskiej i komandosi z Lublińca.

Zbrodnia dokonana 4 września 1939 roku w Częstochowie była jedną z najkrwawszych w kampanii 1939 roku. Żołnierze Wehrmachtu i funkcjonariusze SS urządzali na ulicach łapanki. Pędzili ludzi w wyznaczone miejsca koncentracji (m.in. plac przed katedrą, ulica Strażacka, obecny plac Biegańskiego oraz plac Daszyńskiego). Przed katedrą strzelano w zbity tłum ludzi z karabinów maszynowych, przed ratuszem zabijano pojedynczymi strzałami w tył głowy. Zginęło ponad 600 mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, a także okolicznych miejscowości (choć prawdopodobnie liczba ofiar jest znacznie większa). Ta zaplanowana, metodycznie przeprowadzona akcja sterroryzowania bezbronnej ludności miasta nie była niczym uzasadniona, Częstochowa nie stanowiła bowiem ogniska oporu.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę