Z letnich półkolonii, spotkań edukacyjnych, integracyjnych, a także indywidualnych konsultacji skorzystało ponad 400 częstochowskich dzieci i ich rodziców. Przedsięwzięcie realizowało 13 Dzielnicowych Ośrodków Społeczności Lokalnych.    

- Koronawirus mocno wpłynął nie tylko na życie dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Nasi młodzi mieszkańcy dowiedzieli się jak wyglądają takie hasła jak dystans społeczny, obostrzenia sanitarne, rok szkolny spędzony w domu, czy wystawianie ocen i egzaminy w tych trudnych warunkach - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego też wspólnie z odpowiedzialnym za politykę społeczną wiceprezydentem Ryszardem Stefaniakiem zastanawialiśmy się, jak dopasować aktualne miejskie działania i projekty do nowych, realnych potrzeb społecznych. Wtedy właśnie nabrał kształtu pomysł radnego Dariusza Kapinosa, czyli wakacyjna akcja dla rodzin. Sfinansowaliśmy ją m.in. ze środków na te zadania projektu ,,Częstochowa silna dzielnicami”, których nie udało się zrealizować z powodu pandemii.

Z działań środowiskowych skorzystało w sumie 203 rodziców. Odbyło się 68 spotkań edukacyjnych i integracyjnych, służących kształtowaniu kompetencji społecznych i obywatelskich niezbędnych do nawiązywania pozytywnych relacji z innymi w swoim bliższym i nieco dalszym otoczeniu. Działania projektu miały służyć także wspieraniu aktywności zawodowej jego dorosłych uczestniczek i uczestników. Oprócz wspólnych spotkań odbyło się ponad 500 indywidualnych rozmów, podczas których rodzice mogli zasięgnąć porady specjalistów w kontekście swojej konkretnej sytuacji życiowej czy zawodowej. Zajęcia miały też służyć przeciwdziałaniu przewlekłemu stresowi i innym trudnościom związanym ze ścisłą społeczną izolacją wczesnego etapu pandemii koronawirusa. A jak wiadomo, obostrzenia i regulacje sanitarne dotyczące m.in. wychodzenia z domu czy obecności w przestrzeni publicznej nie pozostały bez wpływu na samopoczucie całych rodzin –  rodziców i ich dzieci.
 
Projekt zapewniał m.in. możliwość skonsultowania się z doradcą czy pośrednikiem zawodowym.  Dobrą przestrzenią do wspólnej pracy okazały się warsztaty prowadzone przez trenerkę. Rodzice dowiedzieli się m.in. sporo o możliwych zachowaniach ryzykownych swoich dzieci, a także o tym, jak rozpoznawać sygnały mogące świadczyć o tym, że ich dzieci miały kontakt z substancjami psychoaktywnymi. Rodzice pogłębili też swoją świadomość zagrożeń rozwojowych wynikających z nadmiernego korzystania z internetu, gier komputerowych czy smartfonów. Mogli przekonać się w praktyce, jak dobrze i pożytecznie spędzać czas w rodzinie bez korzystania z nowych technologii – poznali nieco inne pomysły na organizację czasu wolnego. Przy okazji mogli też zauważyć, że wszyscy często borykają się z podobnymi problemami – a więc mogą służyć sobie wzajemnym wsparciem.

Ponadto – niejako równolegle – uczestniczki i uczestnicy projektu mogli korzystać z zajęć ujętych w harmonogramie Dzielnicowych Ośrodków Społeczności Lokalnych, a więc m.in. poprawiać swoje cyfrowe kompetencje, umiejętności psychospołeczne czy np. sztukę zarządzania domowym budżetem.

Z kolei na najmłodszych czekały półkolonie z grami, zabawami, spacerami i wycieczkami czy spotkaniami w nietypowych miejscach z ciekawymi bądź znanymi osobami – m.in. ze związanym z Częstochową aktorem Arturem Barcisiem. W zajęciach w ramach ,,Rodzinnych relacji na wakacje” wzięło udział w sumie 240 dzieci.

Przedsięwzięcie było elementem projektu „Częstochowa silna dzielnicami”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnej (DOSL) nadal działają i zapraszają na zajęcia. Więcej szczegółów choćby na stronie http://mops.czestochowa.pl/mops2/czestochowa-silna-dzielnicami - po prawej znajdują się zakładki, w których można znaleźć informacje na temat aktualnych propozycji DOSL w poszczególnych dzielnicach.   

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę