Zarząd Związku Miast Polskich, w którym zasiada również prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty. Podnosi w nim kwestię skutków niewprowadzenia stanu klęski żywiołowej oraz apeluje o pilne rozwiązanie problemów związanych z wyborami, służbą zdrowia czy edukacją. Treść listu w całości prezentujemy poniżej.

"W dniu 2 kwietnia br. został do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przesłany apel Związku Miast Pol­skich i Unii Metropolii Polskich o formalne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, zgodnie z obowiązu­jącym prawem, na który Pan nie odpowiedział.

Nałożone obecnie ograniczenia wolności i praw obywatelskich znacznie wykraczają poza te, które można wprowadzić zgodnie z Konstytucją i ustawami w przypadku ogłoszenia na obszarze kraju stanu epidemii. Powodują liczne konsekwencje, straty ekonomicz­ne i moralne. Zagrażają też zdrowiu wielu Polaków, ponie­waż nie chronią pacjen­tów, których praw nikt nie uchylił, a którzy zostali pozbawieni opieki medycznej.

Zwracamy uwagę, że argumentacja, którą często podnosi Pan w wypowiedziach publicznych na temat skut­ków ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, jest niepraw­dzi­wa. Jego niewprowadzenie stanowi dużo poważ­niejsze zagrożenie dla Państwa, niż gdyby został ogłoszony. Dopiero wtedy część roszczeń od­szkodo­waw­czych, które dzisiaj są możliwe i w pełni uzasad­nione w świetle prawa, stałaby się bezpod­stawna. Artykuł 2 ustawy z dnia 22 listo­pada 2002 r. o wyrów­nywaniu strat majątkowych, wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczaj­nego wol­ności i praw człowieka i obywatela (Dz.U. 2002 poz. 1955), ogranicza zakres tych roszczeń i wyłącza stoso­wanie art. 415-420² Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. 2019 poz. 1495). Zwracamy uwagę, że podstawy do roszczeń odszkodo­waw­czych w peł­nym zakresie rodzą dziś wszelkie ograniczenia, wprowa­dzone np. aktami wykonawczy­mi, które wykraczają poza przewidziane w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwal­czaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2008, poz. 1570), a także w inny sposób łamią prawo (art. 417 i art. 417¹ Kodeksu cywilnego).

Podstawy do roszczeń mają wszyscy obywatele, podmioty gospodarcze, organizacje społeczne oraz sektor komunalny.

Nasze zaniepokojenie wzbudzają również następujące fakty:

1) Nie wiadomo, kiedy i w jakim porządku prawnym odbędą się wybory, choć jednocześnie biegnie kalen­darz wyborczy, który nie jest możliwy do zrealizowania (otrzymujemy od administracji rządowej nieformalne zale­cenia, by go nie realizować !!);

2) Pogłębia się krytyczna sytuacja w zaniedbanym od lat systemie ochrony zdrowia, który – koncentrując wysiłki na spowolnieniu fali zachorowań w wyniku pandemii CoViD-19 – niemal całkowicie zaprzestaje realizować swoje obowiązki wobec innych pacjentów;

3) Istnieje pilna potrzeba zapewnienia środków gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne mieszkań­ców i personelu domów pomocy społecznej,

4) Nie są podejmowane żadne decyzje dotyczące spraw zasadniczych w systemie edukacji (eg­za­miny 8-klasistów, zbliżające się matury, zasady naboru do szkół ponadpodstawowych i na studia, sposób wyna­gradzania nauczycieli podczas zamknięcia szkół, zasady dotowania przedszkoli i szkół niepublicznych).

Domagamy się wyjaśnienia, dlaczego dotychczasowe działania i zaniechania rządu doprowadziły do takiej sytuacji. Oczekujemy poważnego i odpowiedzialnego potraktowania naszych postulatów i natych­miastowego podjęcia  oczekiwanych przez obywateli, przedsiębiorców i samorządy terytorialne, realnych kroków w kierunku ograniczania skutków epidemii" - czytamy w liście.

Zarząd Związku Miast Polskich

Zygmunt Frankiewicz, Gliwice, senator RP  

Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku

Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

Andrzej Dziuba, prezydent Tychów                                 

Marcin Gołaszewski, przewodniczący RM Łodzi

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu               

Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa

Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy                          

Adam Lewandowski, burmistrz Śremu           

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa                                        

Edward Maniura, burmistrz Lublińca

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy                        

Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy

Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska                               

Piotr Płudowski, burmistrz Łukowa

Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina                                         

Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia                                  

Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku               

Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca          

Radosław Witkowski, prezydent Radomia                    

Marcin Wojdat, sekretarz M. St. Warszawy

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina

Poznań, 7 kwietnia 2020 r.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę