Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwałę dotyczącą przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w dzielnicach Błeszno i Stradom, w rejonie ulic Jagiellońskiej, Królewskiej i Dojazdowej. Przegłosowano również stanowisko, które zaleca wszystkim organom administracji publicznej szczególną uwagę przy rozpatrywaniu wszelkich wniosków dotyczących planów lokalizacji w Częstochowie instalacji związanych z przetwarzaniem odpadów.  

Uchwała oraz stanowisko mają skutecznie zablokować plany uruchomienia przy ul. Dojazdowej 20 przez firmę Fortum instalacji do produkcji paliw alternatywnych. Na wniosek radnego Sebastiana Trzeszkowskiego w imieniu Klubu Radnych SLD miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego poszerzono o rejon ulic Jagiellońskiej i Królewskiej.

Sprawa związana z budową instalacji jest na etapie starań inwestora o decyzję środowiskową. Nie ma on tytułu prawnego do nieruchomości, nie posiada warunków zabudowy ani pozwolenia na budowę. Przygotowany na wniosek miasta raport o oddziaływaniu na środowisko będzie opiniowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, sanepid oraz marszałka województwa. Jak twierdzą przedstawiciele Fortum, firma nie podjęła też jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej realizacji inwestycji.

Jak napisali radni w uzasadnieniu do uchwały dotyczącej miejscowego planu: "...powstanie planu zagospodarowania przestrzennego uniemożliwi powstanie na tym terenie zakładów przerabiających odpady komunalne i przemysłowe".

Radni przypominają,  że miejscowy plan dotyczący tego terenu utracił moc z końcem 2003 r. i obecnie nie są prowadzone prace w celu sporządzenia nowego planu. Jak podnoszą, do dnia uchwalenia miejscowego planu dla tego terenu, zawieszone zostaną możliwości wydania decyzji o sposobie zagospodarowania terenu.

Zgodnie z prawem przystąpienie do prac nad sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego blokuje czasowo prowadzenie postępowania w sprawie wydania warunków zabudowy dla terenu objętego opracowaniem. Na razie takie postępowanie nie jest prowadzone. Z kolei zapisy przygotowanego i uchwalonego już planu mogą uniemożliwić lokalizację na danym terenie przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z przetwarzaniem odpadów i produkcją paliw alternatywnych.

W przyjętym stanowisku Rada Miasta postuluje "...rozwagę, która powinna towarzyszyć każdemu postępowaniu, związanemu z planami lokalizacji na terenie Częstochowy instalacji termicznego przekształcania odpadów, a także instalacji do produkcji paliwa alternatywnego. Zwraca się także do odpowiednich organów administracyjnych z prośbą o monitorowanie tego rodzaju inwestycji i informowanie Rady Miasta o każdym wniosku dotyczącym przetwarzania odpadów na terenie miasta Częstochowy.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę