Częstochowa przeznaczy milion złotych na poprawę bezpieczeństwa związaną z wprowadzonym przez rząd stanem epidemicznym. 26 marca radni przyjęli autopoprawkę prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka.

- Kwota, którą zaproponowałem, jest adekwatna do aktualnej sytuacji - twierdzi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Dziś obawiamy się, że pieniądze, które miesiąc temu przeznaczyliśmy na ochronę przed koronawirusem, mogą być niewystarczające, bo rośnie fala zagrożenia. Być może nasze służby medyczne będą potrzebować więcej środków ochrony osobistej czy też respiratorów.

Radny SLD Sebastian Trzeszkowski nie ma wątpliwości, że przeznaczenie kolejnych funduszy na walkę z koronawirusem to słuszna decyzja. - Propozycja prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka o przeznaczeniu miliona złotych na na najpotrzebniejszy sprzęt do walki z koronawirusem to kolejna bardzo dobra decyzja - komentuje. - Teraz pomoc potrzebna jest z każdej strony. Jako radni też organizujemy zbiórki dla częstochowskiej służby zdrowia, sprzęt dostarczają mieszkańcy i mieszkanki to budująca postawa i wierzę, że wspólnie przetrwamy ten kryzys.

Dodatkowy 1 mln złotych na wydatki bieżące zostanie przeznaczony m.in. na zakup 300 kombinezonów izolacyjnych KOM-1 (350 zł za sztukę, łącznie ponad 100 tys. zł) dla Stacji Pogotowia Ratunkowego (na razie odebrano od producenta 100 sztuk) oraz sprzęt ochrony osobistej i środki dezynfekcji (ok. 20 tys. zł) dla Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Ponadto, w ramach działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa COVID-19, Miejski Szpital Zespolony, w ramach przyznanej wcześniej dotacji z Urzędu Miasta Częstochowy (na sprzęt i remonty w wysokości 1 mln zł), kupuje 4 respiratory - w tym 1 stacjonarny wraz z osprzętem dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz 3 transportowe wraz z osprzętem dla oddziałów Miejskiego Szpitala Zespolonego. Ich koszt to prawie 264 tys. zł.

Planowany jest też pilny zakup 3 kolejnych respiratorów wraz z osprzętem (koszt ok. 180 tys. zł) dla oddziałów Miejskiego Szpitala Zespolonego ze środków pozostających w dyspozycji Wydziału Zarządu Kryzysowego na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.   

W najbliższym czasie szpital zyska więc w sumie 7 respiratorów, sprzęt ochrony osobistej i środki dezynfekcji, a pogotowie, docelowo 300 specjalistycznych kombinezonów. Stacja Pogotowia zamierza też zrealizować w najbliższym czasie zakup nowej karetki i respiratora.

Częstochowa na razie nie otrzymała wsparcia z województwa śląskiego w związku z zagrożeniem koronawirusem. - Wojewoda na każde nasze wnioski, które były wysyłane, odpowiedział negatywnie, tłumacząc, że nie ma na razie możliwości przekazania środków ochrony indywidualnej czy do dezynfekcji - mówi Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy. - Nie mamy również pozytywnej informacji, co do możliwości sfinansowania, a więc uruchomienia rezerw finansowych województwa i przekazania ich miastu. Dlatego też wydatki na walkę z koronawirusem realizujemy z własnych środków i rezerwy kryzysowej. 

Jak dodaje, w środę, 25 marca do Częstochowy dotarła duża partia zamówionych środków do dezynfekcji i ochrony indywidualnej (płyny do dezynfekcji, płyny osobiste, maseczki, rękawiczki).

Prezydent Częstochowy w obliczu panującej pandemii koronawirusa dziękuje wszystkim, którzy angażują się w poprawę bezpieczeństwa zdrowotne mieszkanek i mieszkańców. - Bardzo serdecznie dziękuję tym, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo zdrowotne i publiczne. Dziękuję również wszystkim wolontariuszom, którzy mobilizują się na terenie całego miasta i pomagają służbom miejskim. Dzisiaj potrzeba dużo dobrej woli i widać ją w Częstochowie - uważa Krzysztof Matyjaszczyk.

fot. UM Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę