Paweł Łukaszewski został laureatem Fryderyków w kategoriach ,,album roku – muzyka symfoniczna” oraz ,,najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”.

Paweł Łukaszewski zdobył Fryderyki za wydawnictwo pod tytułem „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności. Panorama 100 lat polskiej muzyki na 36 CD w najlepszych wykonaniach  – zawierające m.in. skomponowany przez niego cykl „Antiphonae”.

To nie pierwsze Fryderyki w dorobku pochodzącego z Częstochowy artysty. Trzy lata temu otrzymał statuetkę za album „Musica Profana 1” w kategorii „album roku – muzyka kameralna” oraz za płytę „IV Symfonia – Symfonia o Bożym Miłosierdziu”  w kategorii „album roku – muzyka współczesna”, a wcześniej – w 2012 roku za płytę „Łukaszewski & Bembinow: Kolędy i pastorałki” (kategoria „album roku – muzyka chóralna i oratoryjna”) i za „New Polish Music for Choir” (kategoria „album roku – muzyka współczesna”). W 2013 roku został ,,artystą roku”, a dwa lata później odebrał ,,Fryderyka” za krążek „Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5” (kategoria „album roku – muzyka kameralna”).      

Paweł Łukaszewski to jeden z najwybitniejszych twórców muzyki sakralnej w Polsce.  Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego w Częstochowie, które ukończył z wyróżnieniem w 1987 roku. Studiował w klasach wiolonczeli oraz kompozycji Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina). Na swojej macierzystej uczelni jest profesorem kompozycji oraz prorektorem ds. nauki. W jego twórczości, odnoszącej się często do liturgii katolickiej, najważniejsze miejsce zajmują utwory wokalno-instrumentalne i chóralne. Jego muzyka, choć uznana na całym świecie, szczególny status ma w Wielkiej Brytanii – wykonań i prawykonań jego dzieł podejmują się najznakomitsze chóry z Londynu czy Cambridge. Kompozytor podkreśla wpływ osoby swojego ojca, Wojciecha Łukaszewskiego – także kompozytora i pedagoga – oraz rodzinnej Częstochowy na swoją twórczość.

Paweł Łukaszewski nie był jedynym, związanym z Częstochową twórcą nominowanym do nagrody Akademii Fonograficznej w obszarze muzyki poważnej w tym roku. Na ,,Fryderyka” miał szansę także m.in. Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”.

Nie znamy jeszcze laureatek i laureatów z dziedziny jazzu i muzyki rozrywkowej – gala odbędzie się w najbliższą sobotę, również w Katowicach. Są szanse na kolejne ,,Fryderyki” dla artystów związanych z Częstochową – nominację za „album roku – rock” ma Muniek Staszczyk, który w zeszłym roku wydał swoje drugie autorskie wydawnictwo – „Syn miasta”.  Promująca płytę piosenka ,,Pola” ma szansę na tytuł ,,utworu roku”, a sam Muniek – ,,autora roku”. Kategoria „album roku – muzyka poetycka” też przynosi nominację związaną z naszym miastem. Otrzymała ją płyta „Mój ulubiony Młynarski”, którą były dyrektor artystyczny Teatru im. A. Mickiewicza Piotr Machalica nagrał przy współudziale dobrze znanych w Częstochowie instrumentalistów – gitarzystów Michała Walczaka i Krzysztofa Niedźwieckiego oraz trębacza Pawła Surmana.

Nagrody Akademii Fonograficznej, złożonej z prawie 1,5 tys. artystów, producentów, dziennikarzy muzycznych i przedstawicieli branży fonograficznej, rozdawane są co roku. Nominacje przyznawane są w tajnym głosowaniu członków Akademii w sekcjach muzyki poważnej, rozrywkowej i jazzowej. Będąc członkinią lub członkiem Akademii, ma się prawo głosować tylko w obrębie jednej sekcji. O tym, komu ostatecznie przypadnie statuetka, także decyduje tajne głosowanie, w którym można oddać głos tylko na jedną nominację w konkretnej kategorii.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę