W czwarek, 12 marca prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poświęconej zagrożeniu epidemią koronawirusa przedstawił działania, które podejmie Urząd Miasta. Zaapelował też do mieszkańców.

- Apeluję o zrozumienie sytuacji do wszystkich, którzy zostaną dotknięci decyzjami ograniczającymi funkcjonowanie jednostek publicznych. Wynikają one z wytycznych rządowych - mówił Krzysztof Matyjaszczyk. - Apeluje też o przestrzeganie zaleceń ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Jeżeli ktoś podejrzenia, że mógł zarazić się koronawirusem, powinien skontaktować się z sanepidem, a dopiero później wybrać się do przychodni.

Jak przekazał prezydent, z informacji państwowych służb sanitarnych i epidemiologicznych wynika, że na obecną chwilę nie nie odnotowano zdiagnozowanego przypadku zakażenia koronawirusem w Częstochowie. Sanepid podał, że w mieście i w powiecie obecnie jest ok. 120 osób poddanych dozorowi epidemiologicznemu.

Prezydent Częstochowy zdecydował o reorganizacji pracy Urzędu Miasta oraz jednostek miejskich. Zaapelował też do petentów, aby w miarę możliwości załatwiali sprawy drogą elektroniczną i telefoniczną, a nie przychodzili do Urzędu Miasta. 

- Ograniczamy kontakty między urzędnikami i osobami, które chciałyby przyjść i załatwić swoje sprawy. Dlatego apelujemy do mieszkańców, aby korzystali z elektronicznego bądź telefonicznego kontaktu z Urzędem Miasta - zachęcał. - Będziemy starać się wykonywać więcej czynności drogą elektroniczną i telefoniczną. W Urzędzie Miasta zostaną wydzielone strefy dostępu i strefy obsługi interesantów. W ten sposób będziemy starać się zabezpieczyć zarówno petentów jak i pracowników. Będą zamontowane przeszklenia, które oddzielą urzędników od interesantów.

Prezydent poinformował także o zamknięciu Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej. Możliwy będzie wyłącznie kontakt telefoniczny. Podobnie będzie z dyżurami władz miasta. Ograniczone zostaną również porady prawne. Miasto prawdopodobnie przesunie też termin składania wniosków na dotacje ekologiczne, czyli na wymianę pieców, kolektorów słonecznych, czy usuwania azbestu.

- Będziemy również domagać się od administracji rządowej zmian w specustawie o koronawirusie, które mogą zmniejszyć niedogodności dla mieszkańców - dodawał prezydent Matyjaszczyk. - Chodzi np. przepisy dotyczące rejestracji pojazdów, które muszą być dokonywane w określonych terminach. Są też sprawy związane z naliczaniem ustawowych odsetek w sytuacji, kiedy nie regulujemy płatności. Będziemy zwracać też uwagę na kwestie związane z ustawą o aktach stanu cywilnego, czy organizacją pogrzebów. Dziś sytuacja jest taka, że nie można nikogo pochować, jeżeli nie ma aktu zgonu. Będziemy wnioskować o to, żeby była taka możliwość na podstawie karty zgonu, aby rodzina zmarłego nie musiała przychodzić w tej sprawie do urzędu.

W Częstochowie zgodnie z decyzjami rządu zamknięte są wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki, kluby dziecięce, świetlice środowiskowe i uczelnie. Zawieszono również działalność instytucji kultury. Nie odbywają się koncerty, spektakle, wystawy. Znacznemu ograniczeniu ulega oferta instytucji pomocowych dla seniorów oraz innych grup środowiskowych. Najprawdopodobniej w Miejskim Szpitalu Zespolonym ograniczone zostaną przyjęcia i planowane zabiegi.

Miasto podjęło także wiele działań, które nie wynikają z zaleceń administracji rządowej. - W grudniu 2019 roku zakupiliśmy środki dezynfekujące i ochrony dróg oddechowych oraz ubrań jednorazowych do ochrony ciała. Ponowną transzę zakupów przeprowadziliśmy w lutym - mówił prezydent Matyjaszczyk. - Wszystko po to, żeby w momencie sytuacji kryzysowych dysponować sprzętem dla miejskich jednostek. Strażnicy miejscy, pracowni polityki społecznej, którzy muszą iść do swoich podopiecznych, będą wyposażani w środki dezynfekujące. Podejmuje też działania edukacyjne i informacyjne w oparciu o komunikaty GIS i ministerstwa zdrowia. Dokonaliśmy przeglądu miejsc wytypowanych przez wojewodę jako potencjalne obiekty do kwarantanny.

Prezydent poinformował też, że miasto nie będzie wydawać zgód na różnego rodzaju eventy, które gromadziłyby wiele osób. Częstochowa liczy również na decyzje związane z organizacją przedsięwzięć religijnych. Na Jasną Górę co roku pielgrzymują miliony wiernych.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę