W 2019 roku operatorzy miejskiego monitoringu ujawnili w Częstochowie ponad 1300 zdarzeń zakończonych najczęściej interwencjami strażników miejskich.

Miejskie kamery funkcjonują w Częstochowie prawie 11 lat. Pomogły już ponad 32 tys. razy. Roczne statystyki wskazują, że stale przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa oraz spokoju i porządku publicznego wśród mieszkanek i mieszkańców.

W 2019 roku pracownicy cywilni Straży Miejskiej z referatu ds. miejskiego monitoringu wizyjnego ujawnili na terenie Częstochowy 1360 zdarzeń, które wymagały interwencji służb. Najczęściej, bo aż 1103 razy zdarzenia monitoringowe obsługiwali częstochowscy strażnicy miejscy. Pozostałe interwencje wymagały działań: Policji, Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej i Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Co najczęściej ujawniali operatorzy miejskiego monitoringu w 2019 roku? - 650 przypadków dotyczyło ujawnienia osoby leżącej w miejscu publicznym (osoby mające problemy zdrowotne lub będące pod znacznym wpływem alkoholu), 134 przypadki to awarie infrastruktury, 131 przypadków dotyczyło zdarzeń z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, 110 przypadków to zdarzenia w ruchu drogowym (wypadki i kolizje), 70 przypadków to zdarzenia związane z kradzieżą lub niszczeniem mienia, 14 przypadków to zdarzenia związane z przemocą fizyczną (bójki lub pobicia), 14 przypadków dotyczyło też zdarzeń związanych ze zwierzętami, 12 zdarzeń to nieuprawnione umieszczenie plakatów, 9 przypadków to spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, 7 przypadków to pożary i inne zagrożenia, 209 przypadków (inne) - wylicza Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie.

Elektroniczny zapis zdarzeń zarejestrowanych przez system miejskiego monitoringu miasta wykorzystano 541 razy jako materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach w sprawach o wykroczenia lub przestępstwa przez: lokalne jednostki Policji (538 przypadków) oraz Straż Miejską (3 przypadki).

Centrum miejskiego monitoringu wizyjnego znajduje się w Straży Miejskiej. System obsługiwanych jest przez pracowników cywilnych, którzy przekazują informacje o zdarzeniach dyżurnemu Straży Miejskiej lub do innych służb. Miejski monitoring powstał w 2009 roku. Początkowy składał się z 18 kamer. W wyniku ostatniej inwestycji miasta (dzielnica Tysiąclecie i Północ, 6 punktów kamerowych), w Centrum Obsługi Monitoringu Wizyjnego pojawiło się do obserwacji 26 nowych obrazów (miejsc). Obecnie system miejskiego monitoringu składa się z 91 punktów kamerowych, które emitują 123 różnych obrazów czyli monitorowanych miejsc (z jednego słupa kamerowego może być emitowane z kilku urządzeń nawet do kilku obrazów).

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę