21 października w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy zorganizowano konferencję "Częstochowa - Miasto Mediacji".Towarzyszyło jej rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat „Zgoda buduje – niezgoda rujnuje”.

Mediacja to pozasądowy proces dochodzenia do porozumienia w sytuacji konfliktu - przy udziale osoby trzeciej, neutralnej i bezstronnej - mediatora.

Konferencję „Częstochowa miasto mediacji” otworzył prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i prezes Sądu Okręgowego – SSO Rafał Olszewski. W jej programie znalazły się wykłady sędzi Anny Cencory o mediacji w sprawach rodzinnych i nieletnich; prokurator Moniki Adamus-Rogowskiej o praktycznych  aspektach mediacji w sprawach karnych; Kuratora Okręgowego Grzegorza Kozery o nowych rozwiązaniach dotyczących mediacji w sprawach o rozwód i separację; sędzi SO Lidii Dudek o mediacji sądowej w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. O pasjonujących tajemnicach mediacji mówili Jerzy Śliwa, prezes Stowarzyszenia zawodowych mediatorów, Anna Ficek, prezes Fundacji Unia Regionalnych Centrów Mediacji oraz Andrzej Andrzejewski, prezes Stowarzyszenia Profesjonalnych Mediatorów Gospodarczych.

Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli spektakl „Prawo miłości”, przygotowany przez świetlicę Fundacji Adullam.

Konferencję zorganizowali wspólnie Sąd Okręgowy w Częstochowie, Kurator Okręgowy, Stowarzyszenie ,,DLA RODZINY” oraz mediator sądowy Mariola Pawłowska-Rak.

Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada 18 października. Od 2008 roku obchodzony jest w Polsce w każdy trzeci czwartek października.

Celem obchodów jest upowszechnianie wiedzy na temat mediacji, arbitrażu, pojednania i innych kreatywnych, pokojowych sposobów rozwiązywania konfliktów w szkole, rodzinach, przedsiębiorstwach, społecznościach, rządach i systemach prawnych.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę