W tym roku dzięki wspólnym działaniom Miejskiego Zarządu Dróg i Trasnportu oraz Komendy Miejskiej Policji nie odnotowano wypadków śmiertelnych na przejściach dla pieszych w Częstochowie.

- Od dwóch lat raz w miesiącu spotykamy się z policją i wspólnie jeździmy po naszych drogach, aby sprawdzić, co możemy poprawić w rejonie przejść dla pieszych. Ogólnopolskie statystyki mówią o wzroście wypadków z udziałem pieszych, tymczasem nasze działania mimo natężonego ruchu w mieście powodują, że te statystyki nas nie dotyczą - mówi Mirosław Kucia-Piekarski, zastępca dyrektora MZDiT w Częstochowie.

MZDiT planuje kolejne działania, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych. Do końca roku na skrzyżowaniu ulicy Dekabrystów z ul. Księżycową powstanie specjalny azyl dla pieszych. Na ulicy Ludowej przy szkole będą progi zwalniające, a poduszki zwalniające pojawią się na skrzyżowaniu ul. Korczaka ze Słowackiego i Monte Cassino. Z kolei przy newralgicznym skrzyżowaniu Rydza-Śmigłego i Jagiellońskiej, a także rondo przy ulicy Pułaskiego, które jest elementem budowanego centrum przesiadkowego. 

Asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podkreśla, że do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj przy pasach. Odpowiedzialność za to ponoszą również kierowcy, którzy często są nieuważni i przekraczają dozwoloną prędkość.

- Dzięki działaniom prewencyjnym i profilaktycznym, które podejmujemy z różnymi placówkami, śmiertelność w wypadkach drogowych spada. Wpływ na to ma również poprawiająca się infrastruktura drogowa i nasze akcje takie jak "Znicz", czy "Bezpieczne przejścia dla pieszych" - mówi  sierż. sztab. Mariola Kowalczyk-Trąbska z wydziału ruchu drogowego KMP w Częstochowie. - Apeluję do pieszych, żeby stosowali się do przepisów ruchu drogowego, czyli przechodzili przez jezdnie po oznakowanych przejściach dla pieszych, stosowali się do sygnalizacji świetlnej. Pieszy musi pamiętać o tym, że jest niechronionym uczestnikiem ruchu. Apeluję również o, aby nosić elementy odblaskowe, które często mogą uratować nam życie. Musimy zwrócić na to uwagę, żeby pieszy bez odblasków jest widoczny w odległości 50 m, a gdy je posiada z 200-300 metrów.

Częstochowska policja prowadzi również akcje profilaktyczne na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych. - Organizujemy prelekcje z udziałem uczniów szkół, seniorami, mieszkańcami terenów podległych częstochowskiej komendzie. Zawsze staramy się uczulać na takie sytuacje, kiedy wychodzi się w miejsca słabo oświetlone bez odblasków. Osoba widoczna jest na pewno bardziej bezpieczna. Chcemy, żeby noszenie odblasków stało się modą, a nie ujmą i niepotrzebnym elementem garderoby, bo te odblaski ratują życieprzekonuje mł. asp. Daniel Zych z wydziału prewencji KMP w Częstochowie.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę