Ponad 150 ogólnodostępnych imprez odbędzie się w ramach tegorocznej - piątej już edycji akcji „Aleje – tu się dzieje”. Projekt jak zwykle rusza na początku maja i potrwa do końca sierpnia.

Kontynuacja akcji to efekt popularności jej poprzednich edycji. W tym roku ponownie będziemy mogli skorzystać z darmowych wydarzeń bogatej oferty kulturalnej, jak zwykle podzielonej tematycznie wg dni tygodnia.

Tematyczne cykle, dostosowane do konkretnych dni to dobry sposób, żeby zachować orientację w alejowych wydarzeniach. Taka forma sprawdziła się poprzednio i na pewno sprawdzi się tym razem – mówił podczas spotkania zapowiadającego start tegorocznej edycji „alejowego” projektu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Dziękuję wszystkim naszym partnerom i organizatorom, dzięki którym aleje „żyją” w sezonie intensywniej, poprzez muzyczne, teatralne, filmowe literackie, plastyczne czy fotograficzne wydarzenia…      

O nowych inicjatywach w kalendarzu akcji „Aleje – tu się dzieje” mówili: dyrektor częstochowskiego Teatru Robert Dorosławski (m.in. projekty związane z jubileuszem naszej sceny), Hubert Wąsek ze Stowarzyszenia Architektów Polskich (wycieczki architektoniczne po mieście), Mateusz Szkop (koncerty etno-bębniarskie), Rafał Piotrowski – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych (spotkania z historią lokalną w różnej formie) oraz zachęcający do czytania i słuchania literatury Robert Jasiak z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM.  

Tak jak w poprzednich latach, każdy dzień tygodnia, to spotkanie z odmienną dziedziną  artystyczną lub tematycznym cyklem. W poniedziałki dominują tematy literackie i podróżnicze. Pierwszymi gośćmi będą tutaj zdobywca Nagrody Nike Andrzej Stasiuk (08.05) oraz wybitny himalaista Ryszard Pawłowski (15.05). Porozmawiamy również z Wojciechem Bonowiczem i Wojciechem Waglewskim o tym, jakie przyjemności płyną z lektury książek o muzyce (22.05), a także posłuchamy audiobooków na żywo w wykonaniu Mariusza Bonaszewskiego (29.05).

Wtorki to tradycyjne spotkania z fotografami i ilustratorami. W maju będą to Wacław  Wantuch (16.05) i Patryk Mogilnicki (23.05). Nowością natomiast jest cykl „Nasza historia”, rozpoczynający się od przeglądu amatorskich filmów historycznych o Częstochowie (09.05). Przystankiem obowiązkowym z pewnością będzie również „Filmowy Wtorek z Komedą” (30.05), czyli wyjątkowa okazja, by na dużym ekranie zobaczyć „Nóż w wodzie” i „Dziecko Rosemary”. Tym bardziej, że przewodnikiem po filmowo-muzycznym świecie, duetu Komeda-Polański, będzie sam Tomasz Raczek.

Miłośnicy teatru przyzwyczaili się już z pewnością, że ich dniem jest środa. Wtedy to Teatr im. Adama Mickiewicza wyjdzie w plener (spektakl „Trener Życia” - 24.05), a w ramach „Alternatywy Miedzy Ścianami” odbędzie się przegląd teatru niezależnego. W ramach tego cyklu zobaczymy spektakle „Scenariusz” Teatru Przedmieście (10.05) oraz „Wiech-Koń, by się uśmiał” Teatru Wojtka Kowalskiego (31.05). Środa to również doskonały czas na spacery, czy to szlakiem architektonicznym, gdzie przewodnikiem będzie częstochowski SARP (17.05), czy to z Julkiem Sętowskim tropem dendrologicznym (24.05)

Koniec tygodnia jak zawsze będzie należeć do muzycznych cykli. Czwartek to z jednej strony czas Jazzu Tradycyjnego: koncerty Piotr Łobos Quintet (11.05) i Tador Four (25.05), a z drugiej gości Michała Walczaka: Coffee&Cigarettes (04.05) i The Likaons Group (18.05). Z kolei w piątek będzie można wsłuchać się w etniczne dźwięki bębnów afryki na koncercie AKUKU! (19.05), poczuć rockowy sznyt Ampery (12.05), spotkać na ulicy Jacka „Budynia” Szymkiewicza z gitarą(05.05), czy też wybrać się w muzyczną podróż z Michałem Roratem oraz jego gośćmi: Martą Honzatko (19.05) i składem Justyna Królak Quartet (05.05). Również w piątek Jarosław Woszczyna zaprasza do Muzycznego Punktu Spotkań, gdzie zagra Krzysztof Antkowiak (12.05).

Tradycyjnie w niedziele zapraszamy na podwieczorek z klasyką, w ramach którego pomieści się zarówno rockowy repertuar grupy Frankalland (07.05), jak i bardziej filharmonijna twórczość The Flaneurs Piano Trio (14.05).

Dodatkowo, w ramach projektu „Aleje – tu się dzieje”, w maju odbędzie się również IV Częstochowski Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna” (26-28.05).  Wśród zaproszonych gości są w tym roku m.in. Grażyna Szapołowska, Michał Urbaniak  i Robert Więckiewicz.

Miejski Dom Kultury zaprosi na koncert młodych talentów wokalnych (28.05), Biblioteka zabierze nas w bajkową podróż autobusem do Akademii Pana Kleksa (14.05), a przed Miejską Galerią Sztuki stanie instalacja artystyczna Małgorzaty Lisieckiej.(06.05).

Zapowiada się wyjątkowo intensywny miesiąc, a to dopiero początek całego cyklu. Dlatego warto pojawić się na jak największej liczbie wydarzeń, by złapać odpowiedni rytm i szybko wrócić do wiosennej formy aktywnego fana dobrej kultury. Zapraszamy!

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Więcej o programie projektu w kalendarium i na stronach:
www.aleje.czestochowa.pl
www.facebook.com/alejetusiedzieje/

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę