Rozpoczęła się realizacja projektu „Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci”, służącego wspieraniu wzrostu zatrudnienia wśród częstochowskich rodziców. Jego pierwszy element to refundacja kosztów zatrudnienia niań dla młodych mam, które po urodzeniu dziecka, chcą powrócić na rynek pracy.

 

Projekt zakłada refundację kosztów zatrudnienia niań dla 20 rodziców powracających do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Prowadzony w sierpniu nabór był otwarty zarówno dla matek jak i dla ojców, jednak zgłosiły się same panie. Dzięki udziałowi, 20 młodych mam będzie mogło powrócić do pracy bądź podjąć nowe zatrudnienie. Pierwsze mamy już rozpoczęły pracę, kolejne podejmą zatrudnienie w najbliższych tygodniach i miesiącach.

 

- Ten projekt to uzupełnienie cyklu szerszych działań miasta, służących wspieraniu zarówno częstochowskich rodzin, jak i pracodawców. Mam nadzieję, że udział w przedsięwzięciu będzie dla was ciekawą przygodą, która przyniesie mnóstwo korzyści – mówił do uczestników, podczas spotkania organizacyjnego w Ratuszu Miejskim, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

 

Praca nad projektem rozpoczęła się w ubiegłym roku, kiedy Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju UM przygotował wniosek o dofinansowanie programu mającego na celu zagwarantowanie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Pomysł uzyskał akceptację Urzędu Marszałkowskiego, a na jego realizację, Europejskiego Funduszu Społecznego, pozyskano 1,7 mln zł dofinansowania (całkowita wartość projektu wynosi 2 mln zł).

 

Rozpoczęta właśnie realizacja projektu będzie kontynuowana do czerwca 2018 r. Oprócz refundacji kosztów zatrudnienia nań, zaplanowano utworzenie 10 miejsc opieki nad dziećmi w Żłobku Miejskim „Reksio” oraz utworzenie Klubu Dziecięcego „Maluch”. Dodatkowo, w związku z dużym zainteresowaniem wśród rodziców, Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju stara się, by pozyskać kolejne dofinansowanie na kontynuację przedsięwzięcia.

 

Projekt „Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci” realizowany jest przez Gminę Miasto Częstochowa w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „DLA RODZINY”.

 

źródło:UM

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę