Na sobotę, 3 września, zaplanowano w Częstochowie kolejną odsłonę Narodowego Czytania. W ramach piątej edycji przedsięwzięcia, realizowanej w Roku Henryka Sienkiewicza, prezentowana będzie powieść ,,Quo vadis’’.

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od 2015 roku akcję objęła Honorowym Patronatem Para Prezydencka Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda. W naszym mieście Narodowe Czytanie odbywać się będzie tradycyjnie  w Parku im. Stanisława Staszica. Dzięki specjalnej aranżacji plastyczno-florystycznej zlokalizowana pośrodku Parku stylowa altana stanie się salą biesiadną w pałacu cesarza Nerona i jednocześnie ,,sceną’’, na której pojawiać się będą lektorzy. Przestrzeń dla słuchaczy stanowić będzie teren sąsiadujący z altaną i parkowe alejki. Fragmenty Sienkiewiczowskiego dzieła przeczytają m.in. przedstawiciele władz miasta, klasztoru na Jasnej Górze oraz związane z Częstochową osoby reprezentujące różne środowiska społeczne i kulturalne. O godz. 12.00 pierwszy blok czytania otworzy Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Potem w roli lektorów usłyszymy m.in. aktorów częstochowskiej sceny miejskiej Teresę Dzielską i Waldemara Cudzika oraz o. Sebastiana Mateckiego z Klasztoru Ojców Paulinów. W program imprezy wpisano też prezentacje uczniów częstochowskich szkół noszących imię autora ,,Quo vadis’’. W oprawę przedsięwzięcia zaangażował się Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.

Wszyscy słuchacze otrzymają specjalnie zaprojektowane pocztówki, opatrzone okolicznościową pieczęcią. Będzie też możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć w budce fotograficznej.

 
Termin: 3 września 2016 r. /sobota/

Miejsce: Altana w Parku im. Stanisława Staszica w Częstochowie

 
Program:

godz. 11.45 - prezentacja Szkoły Podstawowej nr 14 im. Henryka Sienkiewicza

godz. 12.00 - oficjalne rozpoczęcie publicznej lektury ,,Quo vadis’’ i I blok czytania

godz. 13.00 – prezentacja  IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza

godz. 13.15 -15.00 – II blok czytania

godz. 15.15 – koncert ,,Gladiator – muzyczne interpretacje’’

ok. godz. 16.00 – zakończenie imprezy

Organizatorzy: Urząd Miasta Częstochowy i Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie

link do wydarzenia Narodowe Czytanie w Częstochowie na fb:

https://www.facebook.com/events/1081224228634077/

 

źródło: UM

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę