Do 19 lipca potrwa jeszcze rekrutacja do trzeciej edycji projektu w ramach którego częstochowianie mogą otrzymać dofinansowanie kosztów usługi opiekuńczej niań.

- Częstochowa od kilku lat postrzegana jest jako miasto społecznych innowacji. Mamy wiele różnych programów m.in. "Teraz Lepsza Praca", który dba o to, aby relację pracodawców z pracownikami były coraz lepsze. Staramy się też odpowiadać na potrzeby tych grup. Stąd takie projekty jak "Aktywni rodzice - szczęśliwe dzieci" - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Dzięki trzeciej edycji programu powstanie 13 nowych miejsc w Żłobku Miejskim "Reksio" przy al. Armii Krajowej 66a, a przez 12 miesięcy opiekę w domu nad dziećmi do 3. roku życia zapewni 30 niań. (refundacja kosztów ich zatrudnienia wyniesie 85 proc., jednak nie więcej 3400 zł miesięcznie). Czas pracy niani to 10 godzin dziennie, 200 godzin miesięcznie. Maksymalna stawka to 20 zł za godzinę.

- To projekt, który jest na styku dwóch programów miejskich "Teraz Lepsza Praca" i "Przyjazna Częstochowa" - zauważa Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju UM Częstochowy. - To program, który w równej mierze pomaga najmłodszym mieszkańcom, ich rodzicom i najczęściej babciom zostającym nianiami. Jego genezą są sygnały od pracodawców, którzy prosili, żeby zwiększyć liczbę elastycznych form, które umożliwiają szybszy powrót kobiet do pracy.

Program adresowany jest do rodziców, którzy po przystąpieniu do niego, wrócą do pracy. - Oznacza to powrót do pracy zarówno z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego jak i z bezrobocia - wyjaśnia Grzybowski. - Ważne jest to, że obydwoje rodzice muszą pracować w momencie, gdy niania jest zatrudniona.

W przypadku niań wnioski można pobrać ze strony www.fe.czestochowa.pl, a także bezpośrednio w pokoju 407 UM Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 (tam też należy je złożyć). Więcej informacji o rekrutacji na dodatkowe miejsca w żłobku można uzyskać tutaj.

Wartość projektu wynosi ponad 2,2 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to kwota 1,9 mln. zł. Resztę dokłada miasto. Projekt będzie realizowany do listopada 2020 roku.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę